Zadaniem projektanta wnętrz jest uczynienie lokalu wygodnym, funkcjonalnym i pięknym. Specjalista tworzy koncepcję wnętrza i pomaga w jej realizacji. Efektem pracy projektanta jest przytulne mieszkanie, wygodne biuro, klimatyczna kawiarnia. To ciekawy, kreatywny i modny zawód. Wybierają go osoby, które cenią sobie estetykę i chcą odmienić otaczającą ich przestrzeń.
Kim jest projektant wnętrz i czym się zajmuje?
Specjalista przekłada na rzeczywistość wyobrażenie klienta o wygodnym i pięknym wnętrzu. W tym celu rozmawia z inwestorem, poznaje jego potrzeby. Dokonuje pomiarów pomieszczeń. Następnie przygotowuje projekt: analizuje układ, przygotowuje wizualizacje 3D, dobiera materiały wykończeniowe, wykonuje rysunki techniczne.
Innymi słowy, razem z klientem w pełni myśli o przyszłym wnętrzu. Jakie meble będą użyte w projekcie, w jakim stylu i kolorystyce i tak dalej. Projektant może również uczestniczyć w zakupie materiałów i sprawować nadzór wykonawczy – w celu kontroli procesu wykonawczego.
Praca projektanta wnętrz pokrywa się z pracą architekta. Ale to są różne obszary. Różnica polega na tym, że architekt może zaprojektować dom. Projektant zajmuje się projektowaniem przestrzeni wewnętrznej.
Kto jeszcze może pracować jako projektant wnętrz? Możesz zawęzić swój profil i specjalizować się na przykład w oświetleniu lub projektowaniu mebli. Specjalista może również pracować jako dekorator (np. dekorować sale na wesela i inne uroczystości), dekorować stoiska na wystawy i wiele więcej. Weźmy przykład tego, co robi projektant wnętrz. Przeanalizujmy krok po kroku jego pracę.
Jak projektanci tworzą wnętrze?
Specjalista komunikuje się z klientem i na podstawie wyników przystępuje do pracy nad projektem. Wspólnie z klientem dobiera preferowany styl wnętrza, kolorystykę, preferencje materiałowe, ustala również budżet i inne szczegóły.
Wykonywane są pomiary obiektu i sporządzany jest rysunek z wymiarami, na podstawie którego zostanie wykonany układ pomieszczenia.
Ponadto specjalista przygotowuje projekt funkcjonalny w oparciu o funkcje, które będzie pełnić. W praktyce, projektanci przygotowują kilka opcji układów, aby klient mógł wybrać najlepszą dla siebie opcję. Układ i zakres zadań ustalamy bezpośrednio z klientem.
Po akceptacji, projektant przechodzi do dalszych prac nad projektem (wizualizacją wizji w postaci projektu 3d t. z wizualizacji). Najpierw „wypełnia” przestrzeń elementami (meble itp.), a następnie dobiera materiały i tekstury.
Ponadto, jeśli projektant otrzyma polecenie nadzoru, często nadzoruje zakup wyposażenia, kontroluje prace wykonawców w obiekcie. Jeśli nie, na tym kończy się jego praca.
Plusy i minusy zawodu
Plusy:
- Metamorfoza mieszkania to jedno z najbardziej spektakularnych zadań projektanta wnętrz. Możliwość przemiany starego lub pustego wnętrza w coś pięknego to jeden z największych plusów tego zawodu.
- Widoczny efekt pracy. W przeciwieństwie do wielu innych zawodów, gdzie rezultatu pracy nie widać, w aranżacji wnętrz rezultatem jest piękne mieszkanie czy wygodne biuro.
- Zróżnicowane i pracowite dni pracy. Projektant komunikuje się z klientami, robi zakupy, nadzoruje prace na budowie i robi dużo więcej. Żadnej rutyny ani nudy!
- Zawód architekta wnętrz to wiele ciekawych znajomości. Rozwijamy przyjazne relacje z wieloma klientami.
Minusy:
- W projektowaniu nie ma pełnej swobody kreatywności i wyobraźni. Konieczne jest uwzględnienie budżetu projektu, życzeń klienta i nie tylko. Jeśli nie akceptujesz żadnych ram i ograniczeń, jesteś bardziej artystą niż projektantem.
- Nierówne obciążenie pracą w ciągu roku – obciążenie zmienia się z sezonu na sezon. Latem zwykle jest najwięcej zamówień.
Jak zostać projektantem wnętrz? Co musisz wiedzieć i umieć robić?
Będziesz potrzebować wiedzy i umiejętności w następujących obszarach:
- zasady odczytywania rysowania planów,
- teoria koloru,
- podstawy kompozycji,
- rysunek projektowy,
- podstawy rysowania,
- podstawy ergonomii,
- zasady oświetlenia pomieszczeń, rozmieszczenia punktów,
- style w architekturze, wnętrzach, meblach,
- zagospodarowanie przestrzenne,
- wystrój wnętrz,
- nowoczesne materiały i technologie wykończeniowe,
- praca w programie do wizualizacji wnętrz,
- podstawa prawna pracy projektanta.
Oprócz tego, bardzo ważna jest komunikacja. Będziesz musiał stale omawiać szczegóły z klientem, dowiedzieć się, co mu się podoba, a co nie. Zadawanie pytań, a czasem przekonywać i dyplomatycznie bronić własnego punktu widzenia.
Swoją edukację możesz zacząć od artykułów typu jak wykorzystać cegłę we wnętrzu.
Czy muszę umieć rysować?
Jest to pożądane, będzie to plus, ale nie jest niezbędne.
Gdzie nauczyć się zawodu?
Zobaczmy, jak zostać projektantem wnętrz i od czego zacząć. Możesz opanować zawód na kursach lub skończyć studia na kierunku projektowania wnętrz.
Istnieje wiele kursów z zakresu projektowania wnętrz. Wybierając kursy, zwróć uwagę na to, kto będzie uczył – dobrze, jeśli są to praktycy, którzy mogą potrzebować pracowników. Sprawdź również czy po ukończeniu kursów oferowane są możliwości odbycia stażu i zatrudnienia. Musisz także zrozumieć, że opanowanie zawodu projektanta wnętrz to ciężka praca, i aby opanować wszystkie niuanse zawodu nie wystarczy poświęcić kilka godzin w tygodniu. Jeśli kursy są krótkie, jest mało prawdopodobne, aby przyniosły rezultaty.
Gdziekolwiek się uczysz, powinieneś dodatkowo uczestniczyć w specjalistycznych wydarzeniach (seminaria, spotkania online), na których obecni są doświadczeni projektanci. Komunikacja ze starszymi kolegami będzie bardzo pomocna.
Co trzeba zrobić, aby zdobyć zawód architekta wnętrz?
Lista przedmiotów zależy od konkretnej instytucji edukacyjnej, do której planujesz się zapisać.
Czy można samodzielnie opanować zawód?
Jest mało prawdopodobne, że posiądziesz zawód projektanta wnętrz studiując projektowanie tylko z książek i filmów. Będziesz potrzebował doświadczonego nauczyciela lub mentora, który wyjaśni niejasne punkty i pokaże ci, co jest nie tak i jak to zrobić dobrze.
Jak znaleźć pracę?
Poczta pantoflowa działa bardzo dobrze. Na początek zrób pracę dla krewnych i przyjaciół (może nawet za darmo). Będą Cię polecać swoim znajomym i stopniowo będziesz tworzyć bazę klientów. To dobry początek, aby rozpocząć karierę projektanta wnętrz.
Bądź również aktywny na stronach tematycznych, na których możesz pokazać portfolio, odpowiadać na pytania potencjalnych klientów i publikować artykuły.
Szukaj stałych ofert pracy na stronach z ofertami pracy. Zawód projektanta wnętrz jest poszukiwany w pracowniach projektowych, firmach budowlanych, dużych sklepach meblowych i z materiałami budowlanymi, u producentów mebli i w innych organizacjach.
Opowiedz o sobie w sieciach społecznościowych, opublikuj zdjęcia zrealizowanych projektów, napisz o swoich osiągnięciach.
Wskazówka: kieruj reklamy do określonej grupy docelowej. Jeśli zdecydujesz się pracować przy projektowaniu małych mieszkań, nie dodawaj do swojego portfolio projektów dużych domów i odwrotnie. Spróbuj początkowo pracować w wybranym segmencie.
Jeśli chcesz poszukać inspiracji poznaj innych projektantów wnętrz i zapoznaj się ich portfolio. Przykład gotowego projektu, którym w tym przypadku jest łazienka czarno biała.