Zagęszczarka (skoczek) to sprzęt umożliwiający efektywne zagęszczanie podłoża podczas pracy w wąskich wykopach. Skoczki są powszechnie stosowane przez profesjonalne ekipy budowlane podczas wykonywania kanalizacji, kładzenia kabli czy ubijania gruntu pod krawężniki. Sprawdź, jaka zagęszczarka (skoczek) będzie najlepszym wyborem oraz na jakie parametry zwrócić uwagę i jakie modele są godne polecenia.
Zagęszczarka (skoczek) – na co zwrócić uwagę przed podjęciem zakupowej decyzji?
Zagęszczarki stopowe to urządzenia, które za pomocą płyty roboczej zagęszczają podłoże poprzez usuwanie z niego cząstek wody i powietrza. Zagęszczarka skoczek może być wykorzystywana do mechanicznego zagęszczania: ziemi, mułu, piachu, gliny oraz tłuczni.
Przed wyborem zagęszczarki (skoczka), należy zwrócić uwagę na jej: rodzaj, masę oraz gabaryty płyty roboczej, głębokość zagęszczania czy prędkość roboczą.
Gabaryty płyty roboczej
Masa oraz wymiary płyty roboczej skoczka wpływają bezpośrednio na efektywność i głębokość zagęszczania – zwłaszcza trudniejszych w zagęszczeniu podłoży. Im szersza będzie płyta robocza, tym zagęszczarka (skoczek) umożliwi wydajniejsze tempo pracy. Standardowo zagęszczarka (skoczek) wyposażona jest w płytę roboczą o szerokości 110-350 mm – np. model Altrad Belle RTX 60.
Prędkość robocza/maksymalna wydajność powierzchniowa
Prędkość robocza zagęszczarki określana jest przez producentów w m2/h lub w m/min. Parametr ten zależy od mocy i skoku ubijaka, od wymiarów jego płyty roboczej, a także od zewnętrznych czynników, w tym od rodzaju i właściwości ubijanego podłoża. Przykładem może być zagęszczarka (skoczek) Wacker Neuson BS 50-2 Plus o maksymalnej wydajności powierzchniowej 72 m2/h.
Głębokość zagęszczania
Głębokość zagęszczania określa efektywność zagęszczarki i zależy od częstotliwości wibracji, skoku płyty roboczej, ciężaru maszyny i generowanej przez nią siły odśrodkowej. Przykładowo zagęszczarka (skoczek) Amman ATR 60 P zapewnia maksymalną głębokość zagęszczania do 45 cm przy 680 uderzeniach na minutę, 11,5 kN siły odśrodkowej, skoku 65 mm i masie 62 kg.
Zagęszczarka (skoczek) dla profesjonalistów – przykładowe popularne modele
Zagęszczarka (skoczek) Husqvarna LT5005 9”
Zagęszczarka (skoczek) Husqvarna LT5005 9” to wydajny i mocny skoczek wyposażony w silnik benzynowy generujący 2,7 kW mocy, generujący 106 dB hałasu i drgania na poziomie 6,4 m/s2. Urządzenie zapewnia prędkość roboczą na poziomie 15-18 m/min. Szerokość płyty roboczej wynosi 230 mm, a całkowity ciężar skoczka to 62 kg.
Zagęszczarka (skoczek) Husqvarna LT6005 11” Premium
Zagęszczarka (skoczek) Husqvarna LT6005 11” Premium to jeden z popularniejszych wszechstronnych ubijaków, który zapewnia dużą siłę i prędkość roboczą. Zagęszczarka wyposażona jest w silnik benzynowy o mocy 2,7 kW, który zapewnia prędkość roboczą na poziomie 12-18 m/min oraz generuje 106 dB mocy akustycznej. Szerokość płyty roboczej wynosi 280 mm, a ciężar urządzenia to 70 kg.
Zagęszczarka (skoczek) Bomag BVT 65
Zagęszczarka (skoczek) Bomag BVT 65 to niezawodny sprzęt doskonale sprawdzający się do pracy w rowach i kanałach oraz podczas prac remontowych. Skoczek dysponuje silnikiem o mocy 2,3 kW, który generuje 16 kN siły odśrodkowej i pozwala na pracę z prędkością roboczą do 20 m/min. Szerokość płyty roboczej to 280 mm, a ciężar urządzenia to 65 kg.