Zastanawiasz się co by tu zrobić aby spełnić jedno ze swoich dziecięcych marzeń i stanąć w szeregach polskiej armii? Jeżeli za kilka miesięcy zostaniesz absolwentem szkoły średniej, którą uda Ci się zakończyć z sukcesem to najlepszym rozwiązaniem a zarazem pierwszym krokiem w kierunku spełnienia swoich marzeń będzie złożenie papierów rekrutacyjnych na studia wojskowe. O tym jak przebiega cały proces aplikacji i sama nauka dowiesz się czytając dalszą część naszego artykułu. Zapraszamy!
Idealny kandydat na studia wojskowe
Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że najliczniejszą grupą chętnych kandydatów na studia wojskowe są właśnie młodzi, wysportowani oraz aktywni fizycznie absolwenci szkół średnich, którzy w ten sposób postanawiają związać swoją przyszłość z polskim wojskiem. Co z dziewczynami? Chociaż wydawać by się mogło, że studia wojskowe są typowo męskim kierunkiem to wśród naszej młodzieży nie brakuje odważnych i pewnych siebie nastolatek, które również chcą nosić mundur oraz stać na straży bezpieczeństwa kraju.
Jeżeli poważnie myślisz o tym kierunku studiów to powinieneś zadbać przede wszystkim o swoją kondycję fizyczną oraz psychiczną. Żołnierze muszą cechować się nie tylko ogromną wytrzymałością ale też rozwagą, skupieniem, cierpliwością oraz opanowaniem. Również posiadasz te cechy? Twoje ambicje oraz chęci rozwijania się w tym kierunku są motywacją, która napędza Cię do działania? Świetnie właśnie takich osób poszukuje polska armia!
Jak dostać się na studia wojskowe?
W przypadku studiów wojskowych, każdy z potencjalnych kandydatów musi przygotować się na dwu-etapowy proces rekrutacyjny. Oczywiście osoba ubiegająca się o miano studenta studiów wojskowych powinna posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz świadectwo zaliczenia egzaminów maturalnych ale to nie wszystko o drugim etapie opowiemy za chwilę teraz skupimy się na egzaminie dojrzałości. Dodatkowymi przedmiotami maturalnymi jakie możesz zdawać (najlepiej na poziomie rozszerzonym), a które zwiększą Twoje szanse na zostanie żołnierzem są m.ni.: fizyka, technologia informacyjna, geografia.
Drugim etapem rekrutacji na studia wojskowe jest obowiązkowe wykonanie badań lekarskich, których celem jest wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do podjęcia nauki na tym kierunku oraz ciężki egzamin sprawnościowy.
Jak wygląda i ile lat trwa nauka na studiach wojskowych?
W trakcie trwania studiów kandydaci zdobywać będą wiedzę głównie w zakresie działania służb mundurowych w tym wojska polskiego, zajęcia praktyczne to godziny spędzone na wzmacnianiu kondycji fizycznej oraz psychicznej. W ramach nauczania studenci obowiązkowo odbywają roczną służbę wojskową.
Nauka na tym kierunku trwa 3 lata (studia I stopnia licencjackie), którą można przedłużyć o kolejne 2 lata (studia II stopnia magisterskie), dla tych osób, które są zwolennikami nieprzerywanej edukacji szkoły oferują jednolite studia magisterskie trwające 5 lat.
Po ukończeniu studiów praktycznie od razu możesz wstąpić w szeregi polskiej armii wojskowej.