Kochasz wszystkie zwierzęta? Masz w domu psa i kota, których traktujesz jak członków rodziny? Będąc małym brzdącem wiedziałeś, że w przyszłości będziesz leczył małych czworonogów a teraz wraz z chwilą ukończenia szkoły średniej postanowiłeś poczynić pierwsze kroki ku temu by zostać pełnoprawnym weterynarzem. Świetnie! Osoby z takim podejściem mają szansę na odniesienie sukcesu w tym zawodzie. Dzisiaj opowiemy Ci nieco więcej na temat studiów weterynaryjnych – ile trwają, co brane jest pod uwagę w trakcie rekrutacji oraz jak wyglądają zajęcia…
Idealny kandydat na studia weterynaryjne
Nie każdy z chętnych nadaje się na weterynarza, cały proces nauczania jest niezwykle trudny i skomplikowany. Podobnie jak medycyna tak samo i weterynaria to kierunek, który wymaga od potencjalnego kandydata skupienia, cierpliwości oraz dużych pokładów chęci i zaangażowania.
Weterynaria jest kierunkiem przede wszystkim dla tych osób, które szukają sposobu na połączenie dwóch pasji – zainteresowania zwierzętami oraz medycyną. Idealny kandydat na weterynarza to osoba, która ma nerwy ze stali – w tym zawodzie to podstawa, widok krwi czy cierpienia zwierząt nie może wypływać na jakość wykonywanej pracy.
Jeżeli nie masz problemu z przedmiotami takimi jak biologia oraz chemia, jesteś przygotowany na nieprzespane noce związane z sesjami egzaminacyjnymi i zaliczeniami a także długie godziny spędzone w bibliotece na przyswajaniu informacji z podręczników to z pewnością będzie z Ciebie dobry weterynarz.
Jak dostać się na studia weterynaryjne?
Na studia weterynaryjne może zapisać się każdy kto ukończył szkołę średnią oraz pozytywnie przebrnął przez egzaminy maturalne. Jeżeli chcesz aby wynik rekrutacji był na Twoją korzyść zadbać musisz nie tylko o wysoką średnią z ocen końcowych ale także o wyniki z matur. Każdy kto marzy o kierunku weterynarii przystąpić powinien do egzaminów maturalnych z przedmiotów dodatkowych takich jak: biologia, chemia lub fizyka. Zdawać możesz jeden wybrany lub kilka, wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie. Im lepszy rezultat końcowy osiągniesz tym większe będą szanse na kształcenie się na studiach weterynaryjnych.
Jak wygląda i ile lat trwa nauka na studiach weterynaryjnych?
Program nauczania na studiach weterynaryjnych bogaty jest zarówno w zajęcia teoretyczne jak i praktyczne. W trakcie studiów nabędziesz wiedzę, która pozwoli Ci umiejętnie rozpoznawać choroby zwierzęce, będziesz wiedział również jaką metodę leczenia należy zastosować w danym przypadku oraz z jakimi możliwymi konsekwencjami wiąże się podanie niektórych leków itp.
Nauka trwa pięć lat a po zdaniu państwowych egzaminów studenci otrzymują tytuł zawodowego lekarza weterynarii. Do wyboru masz studia w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym, w szkole wyższej państwowej lub prywatnej.
Po ukończeniu studiów na tym kierunku zatrudnienia szukać możesz m.in. w placówkach weterynaryjnych oraz lecznicach dla zwierząt, możesz także otworzyć prywatny gabinet weterynaryjny.