Studiowanie w USA to dla wielu młodych maturzystów marzenie nie do spełnienia. Na tak daleki wyjazd mogą sobie pozwolić tylko nieliczni, nauka za oceanem wiąże się długim okresem przygotowań związanych głównie z załatwianiem formalności. Uczelnie w USA są jednymi z popularniejszych na całym świecie, dlatego też wśród studentów można bardzo często spotkać osoby z najróżniejszych zakątków świata.
Jak zostać studentem uniwersytetu w USA? Poniżej znajdziesz informacje, które ułatwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji a także pomogą w zaplanowaniu Twojego wyjazdu na studia do Stanów Zjednoczonych.
Od czego zacząć?
Harvard, Yale, Oxford – jeżeli poważnie rozważasz wyjazd na studia do USA to te nazwy z pewnością nie są Ci obce. To tylko jedne w wielu popularnych nazw amerykańskich uczelni.
Ukończenie studiów w USA jest gwarancją znalezienia posady na wysokim stanowisku i to nie tylko w samych Stanach Zjednoczonych, zdobyty dyplom oraz tytuł naukowy daje szanse na znalezienie zatrudnienia w prestiżowych firmach na całym świecie.
Każdy z licealistów, który chce w przyszłości studiować w USA musi liczyć się z tym, że sam proces rekrutacyjny na daną uczelnię zająć może kilka miesięcy co od potencjalnego kandydata skupienia oraz wytrwałości w realizowaniu zamierzonych celów.
Aplikację może złożyć absolwent szkoły średniej, który posiada świadectwo ukończenia szkoły oraz dokument potwierdzający zaliczenie egzaminu dojrzałości. W przypadku tej kwestii mamy dla Ciebie dobrą informację – nie musisz przejmować się dosyć słabymi wynikami matur, amerykańskie uczelnie różnią się tym od polskich, że na pierwszym miejscu stawiają osobowość oraz charakter kandydata na studenta, dopiero potem pod uwagę brane są osiągnięcia naukowe. W przypadku tej kwestii mamy dla Ciebie dobrą informację – nie musisz przejmować się dosyć słabymi wynikami matur, amerykańskie uczelnie różnią się tym od polskich, że na pierwszym miejscu stawiają osobowość oraz charakter kandydata na studenta, dopiero potem pod uwagę brane są osiągnięcia naukowe.
Wstępny etap rekrutacji na studia w USA
Pewnie zastanawiasz się dlaczego komisje rekrutacyjne amerykańskich uczelni nie zwracają uwagi na wyniki z egzaminu dojrzałości? Odpowiedź jest prosta, aby dostać się na studia w USA musisz obowiązkowo przystąpić do napisania specjalnych testów – SAT lub ACT. Pierwszy z nich jest pewnego rodzaju amerykańską wersją egzaminu maturalnego, drugi natomiast to trudniejszy egzamin dla osób, które chcą aplikować na kierunki związane z przedmiotami ścisłymi. Obydwa egzaminy a w zasadzie testy różnią się od siebie tematyką oraz ilością pytań na jakie należy odpowiedzieć w określonym czasie.
Aby przystąpić do testu nie musisz wyjeżdżać do USA, wystarczy tylko, że udasz się do jednej z trzech polskich szkół wyższych (Warszawa, Kraków, Gdańsk), w których przeprowadzany jest wstępny etap rekrutacji na studia w USA.
Uwaga! Zarówno testy SAT jak i ACT są egzaminami płatnymi, ich koszt waha się w granicach 250-300 zł. Do egzaminów można także podchodzić kilkukrotnie.
Co po testach SAT i ACT?
Udało Ci się zaliczyć wstępne testy? Świetnie w takim razie pierwszy krok masz już za sobą, teraz należy zalogować się na stronie „Common Application” w celu uzupełnienia danych osobowych oraz ocen końcowych ze świadectwa licealnego. Oprócz tego konieczne będzie także przygotowanie listu motywacyjnego oraz tzw. listów polecających, napisanych np. przez nauczycieli lub najbliższą rodzinę. Po opłaceniu odpowiedniej sumy z tytułu opłaty rekrutacyjnej teraz pozostaje Ci już tylko poczekać na wyniki!