Należysz do grona tych osób, które nie boją się dentysty? Co więcej marzysz o tym aby w przyszłości dbać o piękny i zdrowy uśmiech innych? Jeżeli jesteś tegorocznym maturzystą to koniecznie rozważyć powinieneś możliwość zapisania się na studia o profilu stomatologicznym. Jest to jeden z popularniejszych kierunków medycznych, na który decyduje się co szósty absolwent szkoły średniej. Chcesz wiedzieć jak wygląda proces rekrutacji oraz późniejsza nauka na studiach stomatologicznych? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu – zapraszamy dalej!
Idealny kandydat na studia stomatologiczne
Stomatologia a raczej kierunek lekarsko-dentystyczny sprawdzi się szczególnie świetnie w przypadku osób, które dużą sympatią darzą przedmioty ścisłe takie jak biologia, chemia, anatomia czy medycyna. Dobrym dentystą nie może zostać każdy, jest to dosyć specyficzny i wymagający zawód – jeśli nie posiadasz odpowiedniego zacięcia oraz pasji do bycia stomatologiem, radzimy aby wybrać sobie inny kierunek studiów adekwatny do swoich umiejętności oraz zainteresowań.
Studia stomatologiczne są dla tych, którzy nie boją się wyzwań oraz bliskich kontaktów z innymi – są otwarci na ludzi a w dodatku wzbudzają zaufanie co w zawodzie dentysty jest nie ocenioną cechą! Nauka jest długa i trudna, tak samo jak w przypadku każdego innego kierunku medycznego tak i tutaj studenci stomatologi większą część swojego wolnego czasu poświęcać będą na czytanie książek oraz przyswajanie nowej wiedzy z podręczników.
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się czy jesteś gotowy na lata poświęceń oraz wyrzeczeń…
Jak dostać się na studia stomatologiczne?
Jeżeli poważnie myślisz o tym kierunku studiów to aby zwiększyć swoje szanse na zostanie lekarzem dentystą, przy wyborze przedmiotów zdawanych na maturze zastanów się nad biologią, chemią oraz fizyką. Większość z uczelni medycznych w trakcie rekrutacji pod uwagę bierze właśnie wyniki uzyskane z przystąpienia do napisania egzaminów maturalnych z wyżej wymienionych przedmiotów dodatkowych. Zadbaj także o średnią z ocen końcowych oraz stopnie z poszczególnych przedmiotów a w szczególności z biologi oraz chemii.
Jak wygląda i ile lat trwa nauka na studiach stomatologicznych?
Zajęcia na tym kierunku studiów to w szczególności przedmioty takie jak biologia, anatomia, fizjologia, podstawy stomatologii, ortodoncja, protetyka, chirurgia stomatologiczna itp.
Oprócz interesujących wykładów, brać udział będziesz w ciekawych zajęciach praktycznych, dzięki którym nabierzesz odpowiedniego doświadczenia.
Zanim zostaniesz pełnoprawnym lekarzem dentystą, czeka Cię pięć lat ciężkiej nauki, bowiem studia stomatologiczne są jednolitymi studiami magisterskimi, które kończą się przystąpieniem do zawodowego (lekarsko-dentystycznego) egzaminu państwowego. Egzamin ten składa się z kilku części:
– części pisemnej (testu);
– części ustnej (odpowiedzi);
– części praktycznej.
Pozytywny wynik daje uprawnienia do wykonywania zawodu w danej specjalizacji.