Fascynuje Cię zachowanie innych ludzi? Jesteś osobą bardzo otwartą, wzbudzasz zaufanie a dodatkowo nie masz żadnych problemów w kwestii nawiązywania kontaktów z obcymi? Potrafisz słuchać, doradzać i wspierać? Świetnie takie cechy powinien posiadać każdy maturzysta, który myśli o tym by w przyszłości zostać profesjonalnym psychologiem. Poniżej znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących studiów psychologicznych m.in. tego jak wygląda rekrutacja oraz ile trwa nauka. Koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią!
Idealny kandydat na studia psychologiczne
Psychologia uważana jest za królową nauk w dziedzinie humanistycznej, każdego roku co trzeci absolwent szkoły średniej podejmuje decyzją o złożeniu aplikacji właśnie na ten kierunek. Jakie cechy musi posiadać kandydat idealny? Osoba, która charakteryzuje się dużym spokojem, opanowaniem, potrafi pięknie mówić, jest wyrozumiała, wrażliwa na krzywdę drugiego człowieka oraz mądra i rozsądna ma zadatki na dobrego psychologa.
Psycholog musi być rozważny, powinien potrafić wczuć się w stan emocjonalny drugiego człowieka tak by pomóc mu zmierzyć się z jego problemami.
Jak dostać się na studia psychologiczne?
Zastanawiasz się co odgrywa największą rolę podczas procesu rekrutacji na studia o kierunku psychologicznym? Oczywiście będą to wyniki z egzaminów maturalnych. Poza przedmiotami podstawowymi – językiem polskim, matematyką oraz językiem obcym warto rozważyć przystąpienie do egzaminów z przedmiotów dodatkowych takich jak np. WOS (wiedza o społeczeństwie), historia, biologia, fizyka czy chemia. Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na dostanie się na wymarzony kierunek możesz zdawać egzaminy z wyżej wymienionych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, dodatkowo pamiętaj o dopilnowaniu ocen końcowych jakie znajdą się na Twoim świadectwie.
Jak wygląda i ile lat trwa nauka na studiach psychologicznych?
Nauka na tym kierunku studiów w dużej mierze poświęcona będzie zajęciom, które ułatwią Ci zrozumienie psychiki drugiego człowieka.
Psychologia według języka greckiego jest nauką o duszy oraz rozumie, do czynienia mamy z nią niemalże w każdej chwili, rozmawiając z bliskimi, ekspedientką w sklepie czy obcym spotkanym na przystanku. Przedmioty na studiach psychologicznych będą ściśle powiązane ze specjalizacją jaką wybierzesz, może to być np. psychologia ogólna, socjologia, antropologia, filozofia itp.
Studia psychologiczne są jednolitymi studiami magisterskimi, trwającymi pięć lat. Na pierwszym oraz drugim roku studiów uczniowie zapoznają się z teorią, dopiero później przychodzi pora na zajęcia praktyczne. Po ich odbyciu każdy student, który pozytywnie przebrnął przez wszystkie egzaminy oraz obronę pracy dyplomowej otrzyma tytuł magistra upoważniający go do pracy w danym zawodzie.
Podsumowując, studia psychologiczne będą świetnym wyborem w przypadku osób, które wykazują się dużymi zdolnościami umiejętnego rozmawiania z ludźmi, dostosowania się do określonej sytuacji oraz nastrojów innych. To kierunek odpowiedni dla tych, którzy czują potrzebę a także chęć pomocy bliźnim zmagającym się z różnego rodzaju problemami o podłożu psychologicznym.