Kochasz pomagać innym? Jesteś wrażliwa na cierpienie oraz ból a w dodatku swoją przyszłość wiążesz z jednym z zawodów medycznych? Jeżeli tak to wybór studiów o kierunku pielęgniarskim będzie najlepszą z możliwych decyzji. Chcesz wiedzieć jak wygląda i ile czasu trwa nauka w medycznej szkole wyższej? W dzisiejszym artykule zawarte zostały wszystkie niezbędne informacje, które ułatwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji co do wyboru kariery zawodowej.
Od czego zacząć?
Aby zostać dobrą i profesjonalną pielęgniarką musisz to po prostu czuć. Tez zawód wymaga wielu poświęceń oraz zamiłowania do jego wykonywania. Widok igieł oraz krwi nie powinien wpływać na Twoje samopoczucie, w końcu jako przyszła pielęgniarka lub pielęgniarz takie rzeczy będą na porządku dziennym.
Pierwszym krokiem jaki należy podjąć to oczywiście wybór odpowiednich studiów o kierunku pielęgniarskim. Obecnie coraz więcej uczelni wyższych oferuje ten profil potencjalnym kandydatom. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się dwa razy czy aby na pewno swoją przyszłość chcesz związać właśnie z tym zawodem. Nauka na studiach pielęgniarskich nie jest ani krótka ani łatwa.
Jak dostać się na studia pielęgniarskie?
Jako przyszła maturzystka chcąca ubiegać się o miejsce na studiach pielęgniarskich musisz wiedzieć, że przedmiotami jakie powinnaś zdawać na egzaminie maturalnym, oprócz podstawowych takich jak matematyka, język polski oraz język obcy są także przedmioty dodatkowe – biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia a niekiedy nawet i technologia informacyjna.
Twoje szanse zwiększy przystąpienie do egzaminów maturalnych zdawanych na poziomie rozszerzonym ale nie tylko – dopilnuj swoich ocen końcowych jakie znajdą się na świadectwie ukończenia szkoły średniej.
Jak wygląda i ile trwa nauka na studiach pielęgniarskich?
Zaczniemy może od tego co interesuje każdego absolwenta szkoły średniej czyli ile lat poświęcić należy na dalszy rozwój? W przypadku studiów pielęgniarskich z reguły są to trzy lata nauki, które kończą się uzyskaniem dyplomu oraz tytułu „zawodowej pielęgniarki/pielęgniarza”, co upoważnia do wykonywania wyuczonego zawodu. Istnieje również możliwość przedłużenia nauki o kolejne dwa lata w celu zdobycia tytułu magistra.
Jeżeli chodzi o program nauczania to tutaj nikogo nie powinien zdziwić fakt, że zajęcia będą bogate w przedmioty takie jak anatomia, podstawy medycyny, biologia, fizjologia itp. Oprócz wykładów dużą ilość studenci poświęcą na zajęcia praktyczne, na których nauczą się m.in. zasad pierwszej pomocy, obsługi sprzętów znajdujących się w szpitalach oraz pozostałych placówkach medycznych, wykonywania podstawowych zabiegów takich jak zmiana opatrunku, zrobienie zastrzyku, podłączenie kroplówki itp.
Jak widać studia o profilu pielęgniarskim są jednym z tych kierunków dla osób odważnych i zdeterminowanych. Nie każda z młodych absolwentek szkół średnich sprawdzi się w roli pielęgniarki. Sam proces przygotowań oraz nauczania do łatwych nie należy a późniejsza praca również nie jest dużo prostsza, w końcu chodzi o zdrowie pacjentów.