Studia pedagogiczne

Jesteś typowym humanistą? Uwielbiasz dużo czytać, pisać a dodatkowo masz świetny kontakt z innymi ludźmi? Jako tegoroczny maturzysta zastanawiasz się nad tym, jaki kierunek studiów wybrać by połączyć przyjemne z pożytecznym? Co powiesz na popularną pedagogikę? Kierunek jest dosyć prosty a zarazem interesujący zwłaszcza dla osób takich jak Ty. Jak wygląda rekrutacja na studia pedagogiczne? Ile lat spędzisz na uczelni zanim znajdziesz pracę w zawodzie? O tym wszystkim już za chwilę.

Idealny kandydat na studia pedagogiczne

Ten kierunek dedykowany jest w dużej mierze tym maturzystom, którzy wiążą swoją przyszłość z zawodem nauczyciela lub pedagoga. Jeżeli za dziesięć lat widzisz się na miejscu polonistki bądź szkolnej pani pedagog, masz dar przekonywania do siebie innych oraz szybkiego nawiązywania kontaktów z obcymi osobami zwłaszcza tymi młodszymi to wybór studiów pedagogicznych będzie strzałem w dziesiątkę!

Jako uczeń liceum zapewne wiesz jak ważne są dobre kontakty z nauczycielami. Wychowawca czy pedagog musi mieć pewnego rodzaju dar przekonywania do siebie, tak by młodzież darzyła go zaufaniem – wtedy korzyść z takiej relacji czerpać będą obydwie strony.
Jeśli jesteś otwarty na nowe znajomości oraz wyzwania, masz zdolności umiejętnego i rozważnego rozwiązywania sporów a dodatkowo posiadasz inne cechy osobowości takie jak: wyrozumiałość, cierpliwość, współczucie, stabilność emocjonalną, odporność na stresowe sytuacje to musisz wiedzieć, że masz zadatki na dobrego pedagoga.

Jak się dostać na studia pedagogiczne?

Za kilka dni podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą przedmiotów dodatkowych zdawanych w ramach egzaminu dojrzałości, popularnie nazywanego maturą? W przypadku studiów pedagogicznych znaczna większość szkół wyższych podczas procesu rekrutacji uwzględnia wyniki uzyskane z zaliczenia:
– przedmiotów podstawowych (obowiązkowych): język polski, język obcy, matematyka;
– przedmiotów dodatkowych: WOS (wiedza o społeczeństwie), historia, geografia, biologia, fizyka.

Zadbaj nie tylko o wysokie wyniki egzaminów maturalnych ale także średnią z ocen końcowych. W przypadku kiedy na jedno miejsce jest kilku chętnych a wyniki z matur są zbliżone o końcowym wyniku rekrutacji zasądzić mogą oceny z poszczególnych przedmiotów.

Studia pedagogiczne
Jak wygląda i ile lat trwa nauka na studiach pedagogicznych?

Program nauczania uzależniony jest od specjalizacji na jaką się zdecydujesz. Mając na myśli studia pedagogiczne do wyboru masz m.in. najpopularniejszy profil edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Kandydaci zdobędą odpowiednie umiejętności, które ułatwią im pracę z dziećmi w wieku 6-9 lat.
Resocjalizacja na kierunkowana jest zdobycie wiedzy w zakresie prawidłowego porozumiewania się i współpracy z trudną młodzieżą.
Pedagogika społeczna to z kolei nauka postępowania oraz kształcenia osób niepełnosprawnych.

Studia pedagogiczne są studiami I stopnia, które można kontynuować zapisując się na 2-letnie studia magisterskie. W tym konkretnym przypadku zachęcamy do tego aby nie kończyć edukacji na poziomie licencjatu – pamiętaj, wyższy stopień kwalifikacji to lepsza praca!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here