Marzysz o tym aby za kilka lat zostać lekarzem? Jesteś wrażliwy na ludzką krzywdę a dodatkowo interesujesz się tym co dzieje się w świecie medycyny oraz anatomii? Jeżeli tak to bez wątpienia rozważasz możliwość zapisania się na studia medyczne? Dzisiaj podpowiemy Ci jak wygląda nauka oraz proces rekrutacji na medyczne kierunki studiów. Gotowy? W takim razie zaczynamy.
Idealny kandydat na studia medyczne?
Medycyna, przez wielu określana królową nauk, jest jednym z najpopularniejszych kierunków studiów. Co roku około 30% maturzystów podejmuje decyzję aby swoją przyszłość związać właśnie z zwodem lekarza.
Czy jest to dziedzina odpowiednia dla każdego? Niestety nie, studia medyczne są jednymi z najtrudniejszych kierunków, dobre chęci w tym przypadku nie wystarczą. Przyszli lekarze muszą wykazać się ogromną wiedzą z zakresu chorób oraz anatomii, doświadczeniem, precyzją oraz spokojem i umiejętnością logicznego myślenia.
Jeśli chcesz zostać lekarzem, musisz poczuć w sobie powołanie oraz chęci do dalszego rozwoju w przeciwnym wypadku możesz polec już na starcie. Dla przykładu, według ostatnio przeprowadzonych badań z grupy 200 pierwszorocznych studentów medycyny po pięciu latach nauki zostaje tylko ok. 70 osób z czego tylko 10 zostanie wykwalifikowanymi lekarzami.
Jak dostać się na studia medyczne?
Rekrutacja na studia medyczne nie należy do najprostszych, dlatego też jeżeli poważnie myślisz o zawodzie lekarza to do tego procesu powinieneś zacząć przygotowywać się już w liceum. Kandydaci na kierunki medyczne zobowiązani są do przystąpienia do egzaminów maturalnych na poziomie rozszerzonym z następujących przedmiotów: biologia, chemia, fizyka.
Na uwadze należy mieć to, że ilość miejsc jest zazwyczaj ograniczona a chętnych bardzo wielu, dlatego też staraj się jak możesz – zadbaj o oceny końcowe, skorzystaj z dodatkowych zajęć, które przygotują Cię do matury itp. Im lepsze będą Twoje wyniki tym większe jest prawdopodobieństwo, że zostaniesz przyjęty na studia.
Jak wygląda i ile trwa nauka na studiach medycznych?
Studia medyczne to nieprzerywane sześć lat trudnej nauki. Na wykładach poznasz podstawy anatomii oraz medycyny, nauczysz się umiejętnie rozpoznawać choroby a także je leczyć. Na trzecim roku studiów do czynienia będziesz mieć z zajęciami praktycznymi. Po upływie sześciu lat przyjdzie pora na odbycie rocznego stażu np. w szpitalu lub innej placówce medycznej. Po tym okresie wybierzesz specjalizację, która ostatecznie nakreśli Twoją przyszłość i to w jakiej dziedzinie chcesz być najlepszy, może to być np. pediatria, chirurgia, okulistyka itp. Specjalizacja to kolejnych pięć lat ciężkiej i intensywnej pracy.
Pełnoprawnym lekarzem zostaniesz dopiero w momencie zaliczenia państwowych egzaminów lekarskich.
Podsumowując, studia medyczne to odpowiedni wybór dla tych maturzystów, którzy mają ku temu predyspozycje, ambicje lub chcą podtrzymać rodzinną tradycję. To jeden z trudniejszych kierunków, edukacja oraz proces zdobywania doświadczenia jest bardzo długi dlatego też zanim podejmiesz ostateczną decyzję zastanów się dwa razy!