Studia - kierunki

Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów by po roku go nie zmieniać? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Wbrew pozorom nie jest to takie proste zadanie, w końcu od tego co będziemy studiować zależeć będzie nasza kariera zawodowa. Dzisiaj podpowiemy czym warto kierować się przy wyborze profilu studiów. Dowiesz się także jakie kierunki cieszą się dużą popularnością wśród absolwentów szkół średnich, którzy małymi kroczkami wchodzą właśnie w dorosłe życie.

Wybierz kierunek dla siebie!

Planowanie kariery zawodowej najlepiej jest rozpocząć jeszcze w szkole średniej. Dlaczego? Wybierając konkretny kierunek studiów musisz mieć na uwadze, to że z daną dziedziną powiązana będzie Twoja przyszłość zawodowa. Proces rekrutacji na poszczególne wydziały również będzie nieznacznie różnił się od siebie, bowiem aby dostać się np. na medycynę wymagane jest zdawanie egzaminów maturalnych z biologii oraz chemii w przypadku dziennikarstwa przedmiotami dodatkowymi będą historia oraz WOS (wiedza o społeczeństwie). Jeszcze w liceum należy podjąć decyzję dotyczącą kierunku studiowania.
Pamiętaj aby była to Twoja samodzielna decyzja, nie sugeruj się wyborami kolegów z klasy czy opiniami osób z najbliższego otoczenia. Zwróć uwagę na własne zainteresowania oraz hobby, kierunek studiów powinien być powiązany z Twoimi upodobaniami, dzięki temu lata spędzone na uczelni upłyną w miłej atmosferze podobnie jak praca, którą podejmiesz po zakończeniu edukacji.

Studia - kierunki

Na jaki kierunek postawić?

Oferta polskich uczelni jest niezwykle bogata, kiedy już ustalisz to czym chciałbyś się w przyszłości zajmować teraz musisz znaleźć szkołę wyższą, która da Ci możliwość rozwijania swoich pasji oraz zdobywania nowej wiedzy w konkretnym zakresie. Do wyboru masz szkoły państwowe i prywatne, studiowanie w trybie dziennym (stacjonarnym) i zaocznym (niestacjonarnym).

Kierunki studiów dzielą się na poszczególne profile, do tych najpopularniejszych należą:
– ekonomia ze specjalizacją: finanse i rachunkowość, podstawy księgowości, zarządzanie i marketing itp.;
– medycyna ze specjalizacją: lekarsko-dentystyczną, lekarską, ratownictwem medycznym, pielęgniarstwem, kosmetologią itp.;
– prawo i administracja ze specjalizacją: prawo i administracja, prawo kanoniczne, administracja, prawo;
– humanistyka ze specjalizacją: filologia polska, filozofia, filologia angielska, logopedia, teologia, archeologia, dziennikarstwo, kultura społeczna, historia sztuki, retoryka stosowana itp.;
– technika ze specjalizacją: automatyka, robotyka, energetyka, budownictwo, budowa maszyn, lotnictwo itp.;
– sport i rekreacja ze specjalizacją: wychowanie fizyczne, sport, turystyka itp.;
– społeczne ze specjalizacją: socjologia, stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, politologia, polityka społeczna, polityka zagraniczna itp.;
– artystyczne ze specjalizacją: aktorstwo, wokalistyka, muzykologia, taniec, historia sztuki, instrumentalistka itp.
– biologiczno-przyrodnicze ze specjalizacją: biochemia, biologia, geologia, biofizyka itp.

Jak widać wybór jest ogromy, należy tylko pamiętać o tym aby kierować się własną intuicją oraz preferencjami. Wtedy Twoja kariera zawodowa nabierze tempa w Ty w przyszłości odniesiesz wymarzony sukces.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here