Zastanawiasz się jaki kierunek studiów wybrać? A może by tak postawić na cieszącą się dużą popularnością wśród młodych absolwentów szkół średnich ekonomię? Ukończenie ekonomi pozwoli Ci znaleźć posadę na dobrym stanowisku, to świetny wybór szczególnie dla miłośników matematyki, którzy nie mają większych problemów z dokonywaniem różnego rodzaju obliczeń. Jakie przedmioty zdawać na maturze by dostać się na studia ekonomiczne? Ile trwa nauka? Odpowiedzi na te pytania poznasz już za chwilę.
Idealny kandydat na studia ekonomiczne
Ekonomia w dalszym ciągu uważana jest za jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków, który gwarantuje zdobycie dobrze płatnej pracy. Niestety ale ekonomia oraz powiązane z nią specjalizacje nie są dla wszystkich.
Z pewnością jak przysłowiowa „ryba w wodzie” będzie się czuła osoba, która posiada umysł ścisły a z matematyką jest za pan brat.
Ekonomia to w szczególności finanse, rachunkowość, zarządzanie, marketing itp. Zanim wybierzesz kierunek odpowiedni dla siebie zwróć uwagę na poszczególne przedmioty z którymi będziesz mieć do czynienia. Sprawdź w jakiej dziedzinie odnajdziesz się najlepiej i na jakim stanowisku widzisz siebie za parę lat.
Jak dostać się na studia ekonomiczne?
Na studia ekonomiczne aplikować może każdy kto posiada świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz świadectwo potwierdzające zaliczenie egzaminów maturalnych. W przypadku tego kierunku dużą rolę podczas rekrutacji odegra wynik egzaminu z matematyki – naszej królowej nauk ale nie tylko. Jako jeden z przedmiotów dodatkowych wybrać możesz m.in.: historię, geografię, WOS (wiedzę o społeczeństwie) lub geografię.
Im lepszym będziesz uczniem tym bardziej realne będzie uzyskanie statusu studenta ekonomii!
Jak wygląda i ile lat trwa nauka na studiach ekonomicznych?
Zajęcia na studiach ekonomicznych to liczenie, liczenie i jeszcze raz liczenie. Na wykładach oraz ćwiczeniach styczność będziesz miał tylko i wyłącznie z liczbami – ekonomia to czysta matematyka, której nie da się nauczyć, to trzeba po prostu zrozumieć. Przedmiotami z jakimi możesz się spotkać w trakcie studiów są m.in. matematyka, podstawy ekonomii oraz rachunkowości, technologia informacyjna, podstawy marketingu i zarządzania, rachunek prawdopodobieństwa, algebra, język angielski w zakresie słownictwa zawodowego itp.
Zajęcia praktyczne prowadzone w ramach danej specjalizacji, przygotują Cię odpowiednio do wykonywania określonego zawodu np. księgowego czy doradcy finansowego.
Nauka w większości przypadków trwa 3 lata, studia ekonomiczne są studiami licencjackimi (I stopnia), po ich odbyciu i obronie pracy dyplomowej otrzymasz tytuł licencjata. Jeżeli chcesz to edukację możesz zakończyć właśnie w tym momencie, jednak najlepsze co możesz dla siebie zrobić to przedłużenie tego okresu poprzez złożenie papierów na 2-letnie studia magisterskie (II stopnia). Pamiętaj, że im wyższy stopień naukowy zdobędziesz tym lepiej i szybciej rozwijać się będzie Twoja kariera zawodowa.