Przed Tobą ostatnie egzaminy i obrona pracy licencjackiej ale już teraz zastanawiasz się co robić dalej? Podjąć pracę czy może dalej kontynuować naukę w określonym kierunku… Niezależnie od tego jaką podejmiesz decyzję w następnej kolejności czekają na ciebie studia magisterskie. Czy warto zapisać się na studia II stopnia? Ile lat trwa nauka i czy można ją pogodzić z obowiązkami zawodowymi? W dalszej części wpisu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie wyżej wymienione pytania.
Kto może zapisać się na studia drugiego stopnia?
Jak sama nazwa wskazuje studia drugiego stopnia (magisterskie) dedykowane są osobom, które ukończyły studia pierwszego stopnia i w dalszym chcą kształcić się w określonym kierunku.
Na studia drugiego stopnia mogą zapisać się Ci studenci, którzy posiadają tytuł „licencjata” lub „inżyniera”.
Studia poszerzą Twoją dotychczas zdobytą wiedzę oraz umiejętności w danej dziedzinie, pamiętaj, że wyższy stopień kwalifikacji zwiększy Twoje szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy na wysokim stanowisku. Pracodawcy z otwartymi ramionami witają pracowników z wyższym wykształceniem.
Jeżeli więc w dalszym ciągu nie chcesz przerywać swojej przygody ze studiowaniem, co więcej masz ochotę się rozwijać i kształcić to aplikowanie na studia drugiego stopnia jest najlepszym z możliwych rozwiązań.
Jak wygląda i ile lat trwa nauka na studiach drugiego stopnia?
Jesteśmy przekonani, że to pytanie już pojawiło się w Twojej głowie? Może na początku skupimy się na tej drugiej kwestii, czyli latach jakie trzeba w tym konkretnym przypadku poświęcić na dalszą naukę. Studia drugiego stopnia trwają od półtora do dwóch lat, a różnica ta uzależniona jest od tego jakie studia pierwszego stopnia ukończyłeś. Czy był to trwający trzy lata licencjat czy może były to studia inżynierskie trwające pół roku dłużej.
Jeśli posiadasz tytuł licencjata to aby zdobyć tytuł magistra na naukę musisz poświęcić jeszcze dwa lata, jeżeli natomiast jesteś inżynierem to na tytuł magistra inżyniera kształcić się będziesz musiał jeszcze półtora roku.
Co do programu nauczania, to z pewnością ucieszy Cię informacja, że studia drugiego stopnia są mniej wymagające od tych stopnia pierwszego. Nauki jest o wiele mniej, dlatego też większość kierunków studiów magisterskich prowadzona jest w trybie zaocznym (niestacjonarnym), dzięki czemu studenci na zajęciach, które odbywają się w weekendy przyswajają nową wiedzę a w tygodniu zdobywają nowe umiejętności oddając się zawodowym obowiązkom. To jeden z prostszych sposobów na pogodzenie pracy z nauką. Oczywiście dla tych osób, które w dalszym ciągu marzą o przedłużeniu swojej młodości uczelnie oferują stacjonarne (dzienne) studia drugiego stopnia – tutaj zajęcia odbywają się tradycyjnie od poniedziałku do piątku.
Wybierz ten tryb studiów, który odpowiada Twojej aktualnej sytuacji życiowej – jeżeli pracujesz wybierz się na studia zaoczne, jeżeli w dalszym ciągu pomieszkujesz u rodziców i możesz sobie pozwolić na odrobinę lenistwa skorzystaj z opcji studiów dziennych.