Sercem czy rozumem – czym kierować się przy wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej?

Wybór ścieżki edukacyjnej jest niezwykle ważny. Wszak ma znaczenie dla dalszej przyszłości zawodowej. Obecnie nie liczy się tylko by skończyć studia, ale znaczenie ma, jaki kierunek się skończy. Zatem drodzy uczniowie w przerwie pomiędzy nauką z podręczników do szkoły doradzimy Wam, czym kierować się przy wyborze studiów, czy lepiej stawiać na rozum, czy może serce. Ten krótki poradnik dedykujemy również wszystkim rodzicom przyszłych studentów.

Swoją pracę powinieneś kochać – prawda czy fałsz?

W idealnym świecie każdy z nas realizowałby swoje marzenia i zainteresowania, a praca sprawiałaby tylko przyjemność. Ale ten świat jest jednak zdecydowanie bardziej skomplikowany. Zatem, czy wybierając kierunek studiów możecie kierować się tylko własnymi zainteresowaniami? Pewnie wiele osób powie, że „tak”, również sporo zaprzeczy tej tezie. A tak naprawdę na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Otóż warto robić to co się kocha i do czego ma się predyspozycje. Trudno bowiem wybrać się na studia np. z informatyki będąc niemal „informatycznym analfabetą”. Ale jest przy tym jedno „ale”.

„Ale” weź pod uwagę zapotrzebowanie na rynku

Nietrudno się domyślić, że studia nie zawsze gwarantują znalezienia dobrze płatnej pracy, a często w ogóle pracy. Obecnie nie wystarczy tylko ukończyć studia, ale bardzo duże znaczenie ma kierunek. Tutaj należy także wziąć pod uwagę samo zapotrzebowanie na rynku pracy. Wystarczy tylko wspomnieć, że wielu absolwentów pedagogiki, czy politologii niestety są często „gośćmi” urzędów pracy, gdyż nie potrafią znaleźć pracy, a z kolei urzędy nie mają im nic to zaproponowania. Wtedy jedyną możliwością jest ponowne zapisanie się do szkoły, czy na inne szkolenia, a także kursy, dzięki temu można poszerzyć swoje kwalifikacje, a także uzyskać nowe. Tylko tak znalezienie pracy będzie możliwe, ale niewątpliwie nie będzie to praca w swoim zawodzie. Tutaj należy też wspomnieć, że jeszcze do niedawna według badań statystycznych 50% Polaków rozpoczynało studia, zatem nietrudno się domyślić, że na rynku pracy nie ma wiele ofert dla typowych teoretyków, czyli absolwentów kierunków pedagogicznych, czy choćby filozoficznych. Zdecydowanie łatwiej znaleźć pracę po studiach inżynierskich, wszak należy wiedzieć, że zapotrzebowanie na inżynierów jest zdecydowanie większe.

Mierz siły na zamiary

Pamiętajcie, że warto studiować to, co nas interesuje, ale pod warunkiem, że jest szansa na znalezienie pracy. W innym wypadku niestety będziecie zmuszeni pracować na stanowiskach poniżej waszych kwalifikacji i często za małe pieniądze. Oczywiście samym sercem nie możecie też kierować, wszak musicie mierzyć siły na zamiary. Zatem musicie zadać sobie pytanie, czy na danym kierunku sobie poradzicie. Wystarczy tu wspomnieć studia medyczne, które są bardzo trudne i samo dostanie się na nie jest tylko małym kroczkiem i ziarenkiem piasku na plaży albo raczej pustyni. Trudności zaczynają się potem. Warto zauważyć, że na studiach medycznych zostają tylko najwytrwalsi i najzdolniejsi, gdyż tutaj system „zakuć i zapomnieć” absolutnie się nie sprawdza.

Wiedza praktyczna, a nie sama teoria

Warto poruszyć jeszcze jedną kwestię, a mianowicie wyboru samej uczelni. Nie sztuką jest wybrać taką, gdzie najłatwiej się dostać, a następnie skończyć, a poziom nauczania jest na niskim poziomie. Otóż tutaj musicie wiedzieć, że pracodawcy mają szeroki wybór wśród absolwentów studiów wyższych i biorą pod uwagę umiejętności. Zatem często podczas procesu rekrutacji odbywa się egzamin wiedzy. Ponadto pracodawcy biorą pod uwagę samą uczelnię, im bardziej prestiżowa tym lepiej. Tutaj wystarczy wspomnieć studiowanie na kierunku Prawo na uczelni z niskim poziomem nauczania. Otóż jego ukończenie sprawi, że macie tytuł mgr prawa, jednak bardzo ciężko będzie Wam dostać się na aplikację, gdyż na egzaminach wstępnych trzeba dysponować dużą wiedzą, aby je zdać.

Wybór dalszej edukacji nie jest tak naprawdę łatwy. Trzeba wziąć pod uwagę swoje zainteresowania, sytuacje na rynku pracy, a także same możliwości. Niewątpliwie lepiej jest studiować na prestiżowej uczelni, jednak aby się na nią dostać konieczne jest zdanie matury na wysokim poziomie. Zatem warto się uczyć i poza korzystaniem z podręczników do szkoły warto jeszcze korzystać z repetytoriów tworzonych przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here