Jesteś w klasie maturalnej? Za kilka miesięcy przystąpisz do egzaminu dojrzałości, od którego zależeć będzie Twoja dalsza edukacja. O tym jakie przedmioty należy zdawać na maturze warto jest się zastanowić już na początku trzeciej klasy liceum a nawet wcześniej. Zastanawiasz się dlaczego? Jak już zapewne wiesz wyniki z egzaminów maturalnych brane są pod uwagę podczas rekrutacji na studia, jednak należy pamiętać o tym, że w przypadku poszczególnych kierunków rekrutacja wygląda nieco inaczej, czego dowiesz się już za chwilę.
Kim chcę być w przyszłości?
Choć pytanie wydaje się być banalne to w przypadku licealistów ma ono ogromne znaczenie. Jeżeli jesteś w klasie maturalnej to jeszcze przed złożeniem deklaracji odnoszącej się do tego jakie przedmioty będziesz zdawał, zastanowić powinieneś się nad tym jaki zawód chcesz wykonywać za kilka lat.
Pomyśl przez chwile jakie masz umiejętności, co jest Twoim hobby, gdzie widzisz się za kilka lat, wykonywanie jakich czynności daje Ci radość oraz satysfakcję. Kiedy już odpowiesz sobie na te pytania znajdź taki kierunek studiów, który odpowiadał będzie Twoim indywidualnym upodobaniom a następnie dowiedz się jakie przedmioty dodatkowe należy zdawać na maturze by rekrutacja przebiegła pomyślnie i zakończyła się sukcesem.
Pamiętaj o tym, że wybór kierunku studiów jest niezwykle trudnym zadaniem, z którym należy zmierzyć się samemu. Niech to będzie Twoja samodzielna decyzja!
Podstawowe warunki rekrutacji na studia
Potencjalny kandydat na studenta danego kierunku studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich powinien posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej (liceum lub technikum) oraz dokument potwierdzający zaliczenie egzaminów maturalnych z wybranych przez niego przedmiotów.
Osoba, która chce zapisać się na studia II stopnia (magisterskich) powinna posiadać z kolei dyplom ukończenia studiów I stopnia (licencjackich bądź inżynierskich).
Na studia podyplomowe mogą aplikować studenci zarówno studiów I i II stopnia jak i jednolitych studiów magisterskich.
Studia doktoranckie są dla tych, którzy pozytywnie przebrnęli przez studia II stopnia oraz jednolite studia magisterskie.
Ile czasu spędzisz na uczelni?
Oferta polskich uczelni jest naprawdę bardzo bogata, wybierać możesz pomiędzy studiami dziennymi (stacjonarnymi) a zaocznymi (niestacjonarnymi), kształtować się możesz w szkole prywatnej lub publicznej. Jako maturzysta zaczniesz od studiów I stopnia a potem sam zdecydujesz jak potoczy się Twoja przyszłość – możesz rozpocząć karierę zawodową bądź kształcić się dalej albo wziąć przysłowiowego byka za rogi i połączyć pracę ze studiami.
Nauczanie w szkołach wyższych dzielimy na:
– studia I stopnia (licencjackie bądź inżynierskie), które trwają 3 (sześć semestrów) lub 3,5 roku (siedem semestrów);
– studia II stopnia (magisterskie) trwające 2 lata (cztery semestry);
– studia III stopnia (doktoranckie) trwające 4 lata (osiem semestrów);
– jednolite studia magisterskie, trwające 5 lat (dziesięć semestrów);
– studia podyplomowe, trwające rok (dwa semestry).