Pożyczki z dofinansowaniem z UE to tak popularny i istotny temat, że powstały całe organizacje zajmujące się pomaganiem w ich uzyskaniu, takie jak https://crbip.pl/. Nie bez powodu. Jak przyzna zapewne każdy przedsiębiorca, trudno jest znacząco się rozwinąć bez posiadania dużej ilości kapitału, a ciężko jest taki kapitał zgromadzić bez rozwoju. W praktyce oznacza to, że korzystanie z zewnętrznych źródeł dofinansowania, takich jak pożyczki, może okazać się nieuniknione – i to również dla firm, które są dobrze zarządzane.
Kiedy już zdecydujemy się na pozyskiwanie pożyczki, kluczową dla nas kwestią będzie niewątpliwie jej opłacalność. Nikt w końcu nie chce niepotrzebnie przepłacać na zobowiązaniach finansowych. Stąd też wynika zainteresowanie pożyczkami z UE, które charakteryzują się niskim oprocentowaniem i ogółem korzystnymi parametrami. Co warto wiedzieć o takich pożyczkach? Najważniejsze informacje zebrano poniżej!
Kto może wnioskować o pożyczki z dofinansowaniem UE?
Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, kto może wnioskować o pożyczki z dofinansowaniem UE, ponieważ wiele zależy od okoliczności. Pożyczki z UE to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje zobowiązania zaciągane w ramach różnorodnych konkursów i programów, z których każde mogą mieć odmienne wymagania. Między innymi w zakresie sytuacji finansowej firmy, branży w której działa, jej rozmiaru czy lokalizacji.
Dodatkowo, niektóre pożyczki pozwalają uzyskać środki na dowolny cel, inne są zaś bardziej skonkretyzowane. W ramach danego konkursu może być na przykład oferowana pożyczka na inwestycje związane z cyfryzacją bądź na działania mające na celu wprowadzenie produktu lub usługi na rynek zagraniczny.
Możliwości jest więc bardzo wiele i każdy powinien być w stanie znaleźć co najmniej kilka ofert, dla których będzie spełniał wszystkie wymagania lub które go zainteresują. Warto wiedzieć, że wśród pożyczek z UE wyróżnia się kilka pomniejszych kategorii zobowiązań w zależności od tego, na jakiego typu działania mają być wykorzystywane fundusze. Mowa tutaj o pożyczkach inwestycyjnych, obrotowych oraz płynnościowych.
Co zrobić, żeby otrzymać korzystną pożyczkę z Unii Europejskiej?
Wszelkiego rodzaju pożyczki i dofinansowania z Unii Europejskiej są bardzo mocno sformalizowane. Oznacza to, że zazwyczaj nie obejdzie się bez wypełniania wniosków i licznych załączników, dostarczania dokumentów, a w późniejszym czasie także rozliczania wydatków. W teorii można zająć się tym całkowicie samodzielnie, ale biorąc pod uwagę, że mowa o bardzo dużych kwotach, nie warto w tym aspekcie ryzykować.
Lepiej skontaktować się z doradcą, który ma doświadczenie w skutecznym pozyskiwaniu niskooprocentowanych pożyczek z UE. Dokładnie zapozna się on z sytuacją danej firmy i doradzi optymalne rozwiązanie, które pozwoli zminimalizować koszty zobowiązania (a w przypadku niektórych typów pożyczek także dokonać optymalizacji podatkowej). Biorąc pod uwagę, jak wiele firm jest zazwyczaj chętnych skorzystać z ofert Unii Europejskich, warto zrobić wszystko, co możliwe, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji.