Polski rynek biurowy

Dynamika rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych ze szczególnym uwzględnieniem powierzchni przeznaczonych pod działalność biurową stanowi doskonałe odzwierciedlenie sytuacji gospodarczej zarówno w skali kraju, jak i poszczególnych przedsiębiorstw. Przyjrzyjmy się obecnej sytuacji polskiego rynku biurowego i zastanówmy się nad perspektywami jego rozwoju.

Polska liderem Europy Środkowo-Wschodniej

Fakt osiągnięcia przez Polskę statusu jednego z liderów gospodarczych Europy wpłynął na dynamiczny wzrost zainteresowania inwestorów rodzimym rynkiem nieruchomości przeznaczonych na potrzeby biurowe. W największych ośrodkach miejskich, a więc w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Szczecinie podaż powierzchni biurowej sięga 11 milionów metrów kwadratowych. Równie intensywny wzrost obserwujemy w mniejszych miastach, takich jak Rzeszów, Toruń, Białystok, Bydgoszcz, Kielce, Olsztyn, Opole, czy też Radom. Tylko w roku 2019 zawarto 1 600 umów najmu obejmujących łącznie powierzchnię ponad 1 600 000 metrów kwadratowych, w tym 18 transakcji dotyczyło metraży przekraczających 10 000 mkw. O szybkim tempie rozwoju świadczy też fakt budowy kolejnych centrów biurowych o powierzchni 1 700 000 mkw.

Warszawski rynek biurowy

Coraz więcej osób interesuje biuro do wynajęcia – Warszawa dumnie dzierży palmę pierwszeństwa. To tu wynajęto ponad 880 000 mkw powierzchni biurowej, a w budowie pozostaje niemal 800 000 mkw. Ceny wahają się od 11 do 24 euro za jeden metr powierzchni. Koszt jest ściśle powiązany z lokalizacją i standardem. Najdroższe powierzchnie znajdziemy w centrum, zdecydowanie taniej będzie na obrzeżach. Poszukując interesujących ofert, warto skorzystać z usług renomowanych firm specjalizujących się w nieruchomościach komercyjnych. Tu na pierwsze miejsce wybija się propozycja Direct Office. Doskonałe zorientowanie w specyfice branży pozwala doświadczonym agentom na dobranie ofert spersonalizowanych pod kątem specyficznych potrzeb użytkownika. Efektem jest możliwość zdobycia atrakcyjnych i niezwykle korzystnych cenowo lokalizacji. To niezwykle ważne na tak trudnym rynku, tym bardziej że ilość pustostanów w centrum to zaledwie 5,3%, a nawet poza nim odsetek niezagospodarowanych powierzchni nie przekracza 9,4%.

Mniejsze rynki biurowe w Polsce

Intensywny rozwój możemy zaobserwować również w mniejszych ośrodkach. Na pierwsze miejsce wysuwa się Kraków oferujący 1 417 000 mkw powierzchni. Popyt na powierzchnie biurowe wyniósł w roku 2019 267 00 mkw, drugie tyle znajduje się obecnie w budowie. Tu ceny są nieco niższe, oferty rozpoczynają się od 10 euro i rzadko przekraczają 15 euro za jeden metr. Na podobny wydatek musimy być przygotowani, szukając powierzchni biurowych w pozostałych ośrodkach, takich jak Wrocław, Trójmiasto lub Poznań. Trend rozwojowy jest wyraźnie dostrzegalny w mniejszych miastach – kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych biur znajdziemy między innymi w Bydgoszczy, Rzeszowie, Kielcach, Białymstoku. Tak intensywny i zrównoważony rozwój rynku nieruchomości biurowych stanowi dobrą wróżbę i świadczy o nieustającym zainteresowaniu inwestorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here