O sprawne funkcjonowanie działu IT firmie dba CIO – Chief Information Officer. Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing CIO?
Coraz więcej firm w wielu branżach opiera swoją działalność na IT. Szeroko pojęta informatyka wpływa na kształt funkcjonowania biznesu na różne sposoby – od kontaktów z klientami, poprzez prowadzenie formalności, a skończywszy na podejmowaniu kluczowych decyzji. Aby zadbać o sprawne działanie IT w firmie, warto zdecydować się na powołanie CIO, czyli specjalisty odpowiedzialnego za technologie informatyczne.
Kim jest CIO?
CIO, czyli Chief Information Officer jest specjalistą, która zajmuje się stanem, rozwojem oraz wdrożeniami technologii informacyjnych w firmie. Jej stanowisko określane jest również jako kierownik lub dyrektor do spraw informatyki lub informacji.
Chief Information Officer dzięki swojej rozbudowanej wiedzy i doświadczeniu w zakresie informatyki odpowiada za stworzenie więzi pomiędzy działem IT a działalnością firmy. Wśród jego obowiązków znajdują się między innymi nadzorowanie projektów IT, integracje systemów informatycznych oraz dbanie o ich sprawne działanie.
Zatrudnienie własnego CIO jest najczęściej praktykowanym rozwiązaniem w dużych firmach, które mogą pozwolić sobie finansowo na stworzenie takiego stanowiska. W mniejszych alternatywą jest skorzystanie z usług outsourcingowych.
Na czym polega outsourcing CIO?
Jako że coraz więcej firm korzysta z technologii informacyjnych po to, aby sprawniej prowadzić działalność, pojawiło się duże zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie informatyki, w tym na CIO. Zewnętrzny CIO jest odpowiedzią na te potrzeby.
Outsourcing CIO jest usługą polegającą na tymczasowym albo stałym przekazaniu obowiązków Chief Information Officer zewnętrznemu specjaliście w tej dziedzinie. Głównym celem outsourcingu dyrektora lub kierownika do spraw informatyki jest wsparcie procesów łączących technologie cyfrowe i biznes.
Outsourcing CIO obejmuje szeroką gamę usług, między innymi:
- doradztwo informatyczne
- opracowywanie planów biznesowo-technologicznych
- nadzór nad zespołami IT
- kontrola infrastruktury informatycznej w firmie
- dbałość o bezpieczeństwo IT
- prowadzenie cyfrowych operacji biznesowych
- nadzór nad wdrożeniami systemów informatycznych
- opiniowanie budżetów IT i ich harmonogramowanie
- nadzorowanie zewnętrznych dostawców usług IT
Zewnętrzny CIO – kiedy warto?
Usługi zewnętrzne jak outsourcing CIO skierowane są do wszystkich firm, które chciałyby wzmocnić swój obszar IT dzięki wsparciu specjalisty w dziedzinie informatyki. Dzięki obsłudze CIO można wówczas optymalnie planować i prowadzić działania IT, skuteczniej nadzorować procesy informatyczne, efektywniej zarządzać posiadanymi zasobami – zespołami IT i posiadają infrastrukturą.
Jak wskazuje firma itcenter.pl, która zajmuje się świadczeniem usług outsourcingowych w tym zakresie, o zaangażowaniu eksperta w obszarze IT warto pomyśleć również wtedy, gdy planuje się w najbliższym czasie dokonanie wdrożenia nowego systemu informatycznego lub też wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych wspomagających biznes.
Outsourcing CIO – korzyści
Sprawnie prowadzony zewnętrzny CIO niesie za sobą szereg korzyści:
- pełna kontrola dotycząca funkcjonowania działu IT – w obszarze zasobów ludzkich, procesów oraz rozwiązań informatycznych
- dostęp do najnowocześniejszych technologii IT oraz rozwiązań biznesowych, które pomagają w efektywniejszym prowadzeniu biznesu
- przystępne ceny związane z korzystaniem z obsługi zewnętrznej CIO w porównaniu do zatrudnienia własnego specjalisty
- dostęp do rozbudowanej wiedzy oraz know-how w dziedzinie IT
- zmniejszenie ryzyka związanego z obszarem IT, między innymi pod kątem niekorzystnych decyzji, zagrożenia dla bezpieczeństwa
Gdzie zamówić outsourcing CIO?
Obsługę zewnętrznego kierownika działu IT można zamówić obecnie w wielu firmach, w których jest ona prowadzona przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem na stanowisku CIO – Chief Information Officer.
Z dokładnymi ofertami firm w branży informatycznej świadczących zewnętrzny CIO można zapoznać się na ich stronach internetowych.