Ciągłość dostaw to podstawa skutecznego handlu w dzisiejszych czasach. Dlatego warto zadbać o system magazynowy, który będzie upraszczał wiele procesów.
Praca w magazynie pozornie wydaje się prosta. Przyjmowanie i wydawanie towaru i dbanie o to, by nic się nie zniszczyło, a także by jak najwięcej się zmieściło. Brzmi banalnie. Wraz ze wzrostem liczby i objętością towarów, problemy zaczynają się – dosłownie – nawarstwiać.
– Pracowało w kilku magazynach. W małych firmach, albo oddziałach przedsiębiorstw nigdy nie było problemów, bo każdy wiedział gdzie co jest i szybko można było wszystko znaleźć. Problem zaczyna się, gdy wielkość magazynu jest duża, pracowników wielu i tempo pracy wysokie. Wtedy niezbędny jest profesjonalny system obsługi magazynu – mówi Mirosław Rybacki, magazynier z Gdyni z 16-letnim stażem.
Jak zarządzać magazynem?
Zarządzanie magazynem opiera się dziś na nowoczesnych systemach internetowych. Wszystko musi być w tym samym miejscu, co zawsze i każdy pracownik musi mieć podgląd stanu magazynowego. Najważniejsze jest szybkie umiejscowienie danego towaru i podgląd on-line. To gwarantuje pracę na najwyższych obrotach i brak niepotrzebnych przestojów.
Najgorsze co może się w magazynie zdarzyć, to bowiem przestoje spowodowane tym, że nie wiadomo gdzie jest dany towar, który właśnie ma być wydany, albo nie wiadomo, gdzie umieścić nową partię. Takie decyzje nie powinny być podejmowane ad hoc, ale usystematyzowane przez zarządzanie, które określi jasno sprecyzowane zasady i ramy.
Można to zrobić przy pomocy odpowiednich systemów obsługi magazynu, które są łatwe w obsłudze dla praktycznie wszystkich pracowników. Należy jednak pamiętać, że niezbędne są szkolenia w ich obsłudze, bo nawet jeden pracownik, który będzie popełniał błędy, będzie wprowadzał chaos w całym przedsiębiorstwie i rzeczywiste problemy nie tylko w pracy, ale także niepotrzebne spięcia i niesnaski pomiędzy pracownikami, które nie wpływają dobrze na atmosferę w pracy oraz wydajność firmy, na której wszystkim powinno zależeć.