Na co zwrócić uwagę wybierając uczelnię wyższą?

0
2264

Studia to bardzo ważny etap w życiu każdego człowieka. Nie tylko pozwala na zdobywanie wiedzy, ale również przygotowuje do wykonywania przyszłego zawodu. Od wyboru właściwiej uczelni w dużej mierze zależy późniejsza pozycja na rynku pracy. Czym kierować się podejmując decyzję?

Duży wybór kierunków

Każda uczelnia oferuje studentom inny zakres nauczania. Placówki techniczne przeznaczone są dla osób chcących studiować kierunki ścisłe. Uczelnie pedagogiczne przygotowują do pracy przyszłych nauczycieli, a medyczne pracowników służby zdrowia. Istnieje również wiele uniwersytetów i szkół wyższych, które proponują szeroki zakres kierunków ogólnych. Coraz częściej powstają też placówki, których zakres nauczania odpowiada na obecne zapotrzebowanie rynku, jak np. uczelnia Wyższa Szkoła Zarządzania i Ekologii w Warszawie.

Kadra dydaktyczna

Oprócz dostępnych kierunków niezwykle ważni są również wykładowcy. Dobra kadra daje gwarancję kształcenia na wysokim poziomie, dlatego warto sprawdzić ilu doktorów, profesorów czy doktorów habilitowanych jest zatrudnionych na uczelni. Ważne jest również, aby były to osoby które lubią to co robią i potrafią w ciekawy sposób przekazać swoją wiedzą.  O tym może świadczyć ilość nagród i wyróżnień przyznawanych konkretnym nauczycielom nie tylko za pracę naukową ale również działalność społeczną na rzecz uczelni itp.

Infrastruktura budynków

Zabytkowe wnętrza z pewnością mają swój urok, jednak studenci znacznie bardziej cenią nowoczesne wyposażenie sal oraz innych przestrzeni znajdujących się na terenie uczelni. Duże znacznie ma wyposażenie, dostępność wszystkich powierzchni użytkowych (windy, podjazdy dla wózków), dobrze zaopatrzona biblioteka i czytelnia, możliwość zrobienia wydruku na ogólnodostępnym sprzęcie, szatnia, automaty z kawą i napojami na korytarzach lub miejsce, w którym można zjeść ciepły posiłek.

Położenie kampusu

Ten aspekt będzie szczególnie ważny do osób niezmotoryzowanych. Długi i męczący dojazd na zajęcia może spowodować, że studenci będą spóźniać się lub opuszczać je znacznie częściej niż powinni. Oczywiście położenie uczelni nie powinno być najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze, warto jednak wziąć go pod uwagę.

Szybkość kontaktu

Podczas studiów wiele razy trzeba będzie załatwić coś w dziekanacie, sekretariacie, archiwum czy bibliotece. Dobrze jest więc wcześniej sprawdzić, jak wygląda komunikacja wewnątrz uczelni. Jak szybko wysyłane są odpowiedzi na maile? Czy pracownicy dziekanatu chętnie udzielają informacji? Czy pewne sprawy można załatwić telefonicznie, czy konieczne jest osobiste stawiennictwo? Prawidłowy kontakt na linii student-administracja uczelni może bardzo ułatwić codzienne funkcjonowanie w jej murach.

Opinie na temat uczelni

Być może jest to jeden z najważniejszych punktów. Wszak nikt nie wie o danej placówce tyle, co osoby korzystające z niej na co dzień. Mogą one wskazać mocne oraz słabe strony tego miejsca, podpowiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę itp. Ważne jest jednak, aby czerpać z rzetelnych opinii, pochodzących od znajomych lub wiarygodnych osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here