Księgi wieczyste

O księdze wieczystej bez wątpienia słyszał każdy, kto chciałby kupić lub sprzedać nieruchomość, a także odziedziczył ją w spadku. Zastanówmy się jednak, czym dokładnie są, a także jakiego rodzaju sytuacje sprawiają, że trzeba dokonać w nich zmian.

Czym są księgi wieczyste?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli powiedzmy sobie na początek, czym są księgi wieczyste. Jest to dokumentacja danej nieruchomości, która zawiera najważniejsze informacje na jej temat. Będzie to przede wszystkim:

  • informacja na temat wielkości nieruchomości, liczby pomieszczeń, które się tam znajdują;
  • adres i podstawowe dane aktualnego właściciela nieruchomości;
  • informacje na temat ewentualnych obciążeń i hipotek nałożonych na nieruchomość.

Warto przy tym dodać, że księgi wieczyste są ogólnodostępne. Można je wyszukać w internecie, znając podstawowe dane działki. Ułatwia to przeprowadzenie bezpiecznych transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości.

Jak poznać podstawowe dane działek?

Aby wyszukać właściwą dla nieruchomości księgę wieczystą, musimy przede wszystkim znać dane tej działki, którą się zainteresowaliśmy. Księgi wieczyste możemy wyszukiwać w dwojaki sposób: przez adres nieruchomości albo za pomocą numeru działki.

W przypadku adresu zazwyczaj nie mamy żadnego problemu, ponieważ jest nam znany, jeśli chcemy dokonać transakcji. Jeśli jednak księgi wieczystej nie uda się znaleźć za pomocą adresu (choćby z powodu pomyłki), warto spróbować wyszukiwania za pomocą numeru działki. Jest to numer ewidencyjny, który nie jest tożsamy z numerem budynku znajdującym się w adresie.

Wiele osób na pewno zastanawia się jak sprawdzić numery działek? Najłatwiejszym sposobem jest uzyskanie właściwego identyfikatora w wydziale ewidencji gruntów. Jeśli jednak nie mamy ochoty rozmawiać z przedstawicielem, możemy odnaleźć identyfikator korzystając ze specjalnej mapy na portalu GeoPortal.gov.pl.

Czy księgi wieczystej dla danej nieruchomości może nie być?

Zasadniczo nie powinna zdarzyć się sytuacja, w której nie ma księgi wieczystej dla danej nieruchomości. Wyjątkowo może ona zaistnieć wówczas, gdy z jakiegoś powodu właściciele sąsiadujących ze sobą działek zdecydowali się na założenie dla nich wspólnej ewidencji, co jest zgodne z polskim prawem. Są to jednak sytuacje rzadkie.

Kiedy musimy wprowadzać zmiany w księgach wieczystych?

Zmiany w księgach wieczystych powinny zostać wprowadzone za każdym razem, gdy zmienia się stan prawny danej nieruchomości. Oznacza to przede wszystkim zmianę właściciela, która może nastąpić w przypadku odziedziczenia nieruchomości w spadku, a także podczas sprzedaży nieruchomości. Zmiany mogą dotyczyć także sytuacji, w której użytkowanie wieczyste zmienia się w prawo własności.

Kolejny przypadek ważnych zmian w stanie prawnym nieruchomości to nałożenie hipoteki na budynek lub przeciwnie – koniec zobowiązań hipotecznych. Każda taka zmiana również musi zostać zadeklarowana w formie właściwego wniosku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here