Kiedy zdecydować się na fundusze inwestycyjne?

Pragnienie pomnażania oszczędności dotyczy każdego z nas. Niestety, banki nie oferują wysokiego oprocentowania lokat, a inflacja nie sprzyja powiększaniu puli naszych pieniędzy. Dlatego też warto wybrać fundusze inwestycyjne, które mogą okazać się dobrą alternatywą lokowania naszych oszczędności. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Jeśli Twoje pieniądze leżą bezczynnie…

… oprocentowanie lokaty w Twoim banku jest mizerne a rachunek oszczędnościowy nie generuje satysfakcjonujących Cie zysków, wybierz fundusze inwestycyjne. Są one w stanie wypracować dla Ciebie dużo większy dochód i to w krótszym czasie. Jeśli więc szkoda Ci, aby Twoje oszczędności leżały bezproduktywnie, skorzystaj z proponowanej alternatywy.

Jeśli obawiasz się ryzyka inwestycyjnego to pamiętaj, że możesz je zminimalizować. Przecież to od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na fundusze bezpieczne, czy też agresywne. Co prawda te pierwsze przynoszą mniejsze zyski niż drugie, ale za to prawdopodobieństwo utraty kapitału jest w nich niewielkie. Oczywiście zapoznaj się najpierw z kartą produktu i samodzielnie oceń ryzyko.

Kiedy ryzyko nie jest Ci straszne

Jeżeli stres związany z ponoszeniem ryzyka jest dla Ciebie akceptowalny i nie spędzi Ci snu z powiek, inwestowanie w fundusze inwestycyjne jest dobrą decyzją. Zwłaszcza w te agresywne. Oczywiście musisz wcześniej zostawić sobie zabezpieczenie – tzw. poduszkę finansową, czyli środki na „czarną godzinę”. Dopiero wtedy możesz zdecydować się na inwestowanie w ryzykowne akcje.

W ich przypadku nerwy na wodzy to podstawa. Emocje mogą bowiem podsunąć Ci złe pomysły, przez które podejmiesz błędne decyzje i na przykład zbyt wcześnie wycofasz się z inwestycji. Jest to ważne, bowiem w okresie w którym inwestycja przynosi straty, zbyt wczesne wycofanie się sprawi, że nie zdążą się one odpracować. Dlatego nigdy nie ulegaj emocjom i nie działaj pod ich wpływem.

Kiedy jesteś osobą rozsądną

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne nie jest zabawą. Zostając członkiem funduszu musisz wykazać się rozsądkiem i odpowiedzialnością. Dlatego oprócz pozostawienia sobie pieniędzy „na czarną godzinę”, powinieneś też pamiętać o tym, aby inwestować tylko tyle, ile ewentualnie jesteś w stanie stracić. To bardzo odpowiedzialna postawa.

Musisz też pamiętać, aby przed rozpoczęciem poważnych inwestycji, odpowiedzieć sobie na pytanie o ich cel – czyli po co chcesz inwestować? Dzięki temu będziesz w stanie ocenić, jak długo pozostaniesz w inwestycji oraz jaki jej rodzaj wybierzesz – bezpieczny, czy bardziej ryzykowny. Stawiaj sobie realne cele. Nie licz też zbyt szybko na miliony, bowiem na zysk potrzeba nieco czasu.

Jeśli umiesz planować

Fundusze inwestycyjne pomagają w realizowaniu finansowych planów i zamierzeń. Jeśli nie masz pomysłu na co zbierasz pieniądze to pamiętaj, że ich bezcelowe próby pomnażania mogą skończyć się niekorzystnie. Koniecznie też zdywersyfikuj swój portfel, czyli inwestuj w różne aktywa jednocześnie. Jeśli nie powiedzie Ci się w jednych, zysk wypracujesz w innych.

Pamiętaj, że w zależności od tego, kiedy zamierzasz urzeczywistnić swoje plany, podejmiesz różne decyzje związane z inwestowaniem. Jeśli chcesz uzbierać pieniądze na emeryturę, skuś się na fundusze ryzykowne, w których pozostaniesz nawet i 5 lat. Jeśli natomiast Twoje cele są nieco bliższe realizacji (remont, wakacje), wybieraj mieszane lub bezpieczne fundusze inwestycyjne (1-3 lat).

Dla mniej i bardziej zamożnych

Zaleta, jaką cechują się fundusze to fakt, że są one dla każdego. Nie musisz posiadać wielu oszczędności, bowiem inwestowanie możesz rozpocząć już od 100zł. Jeśli więc obawiasz się lokowania dużych kwot, zacznij od niewielkich sum. Dzięki temu oswoisz się z funduszami i być może w przyszłości zaczniesz inwestować (oraz zyskiwać) więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here