Jak zwolnić się z pracy?

Kilka tygodni lub miesięcy temu zatrudniłeś się w nowym miejscu ale nie do końca jesteś przekonany czy to było aby na pewno dobre posunięcie. Nie odpowiadają Ci warunki w jakich musisz pracować a może wynagrodzenie jest nieadekwatne do wykonywanych przez Ciebie obowiązków? Dzisiaj pokażemy jak w prosty sposób możesz zwolnić się z pracy, dowiesz się na co należy zwrócić szczególną uwagę oraz jakie są Twoje prawa i możliwe konsekwencje. Zainteresowany? Zapraszamy dalej.

Umowa o pracę a złożenie wypowiedzenia

Jeżeli jesteś zatrudniony w oparciu o standardową umowę o pracę, musisz liczyć się z tym, że nie możesz odejść od tak po prostu z dnia na dzień. Tutaj obowiązuje tzw. czasowy okres wypowiedzenia, którego długość zależy od czasu trwania zawartej pomiędzy pracodawcą a potencjalnym pracownikiem umowy.
O okresie wypowiedzenia stanowi treść artykułu 36 Kodeksu Pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pracownikowi przysługuje:
– 2 tygodniowy okres wypowiedzenia, jeśli został on zatrudniony na okres krótszy niż 6 miesięcy;
– 4 tygodniowy (miesiąc) okres wypowiedzenia, jeśli został on zatrudniony na okres co najmniej 6 miesięcy;
– 12 tygodniowy (trzy miesiące) okres wypowiedzenia, jeśli został on zatrudniony na okres co najmniej 3 lat.

Chcesz wiedzieć jak prawidłowo sporządzić dokument wypowiedzenia umowy o pracę? Więcej praktycznych wskazówek na ten temat znajdziesz w dostępnym na naszej stronie, artykule zatytułowanym „Jak wypowiedzieć umowę o pracę?”

Umowa cywilnoprawna a złożenie wypowiedzenia

Pracujesz na umowę zlecenie a może na umowę o dzieło? Jak wiesz obydwa rodzaje umów wiążących należą do rodziny umów cywilnoprawnych do których odnosi się Kodeks Cywilny. Z kolei żadne z zawartych w nim przepisów nie mówi nic na temat okresu wypowiedzenia właśnie tych umów.
Umowy cywilnoprawne mogą zostać rozwiązane ze skutkiem natychmiastowym. Jeżeli w treści podpisanej przez Ciebie umowy, nie znalazła się odpowiednia adnotacja dotycząca sposobu zerwania umowy poprzez strony, to zgodnie z prawem pracę możesz porzuć z dnia na dzień.
W sytuacji kiedy w umowie zostały jasno określone warunki rozwiązania umowy przez zleceniobiorcę należy się do nich odpowiednio przystosować w przeciwnym wypadku działanie wbrew woli treści umowy może zostać odpowiednio ukarane np. karą pieniężną.

Jak zwolnić się z pracy?

Możliwe konsekwencje

Boisz się wystąpienia możliwych konsekwencji będących wynikiem rezygnacji z posady. Nie panikuj, jeżeli wypowiedzenie umowy nie wynika z Twojej winy to nie mogą zostać nałożone na Ciebie żadne kary finansowe, wręcz przeciwnie to Ty jako pracownika masz możliwość złożenia wniosku o przyznanie należytego odszkodowania lub zadość uczynienia. Pamiętaj o tym, że jego wysokość nie będzie większa niż łączna suma trzech miesięcznych pensji.
W przypadku umów cywilnoprawnych informacje o ewentualnych kosztach jakie zobowiązane są ponieść strony zawarte są z reguły w treści podpisywanej umowy, dlatego też tak niezwykle ważne jest dokładne zapoznanie się z ich treścią!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here