Wielu z nas ma kredyty – nic w tym złego, gdyż czasami trzeba się zapożyczyć, by kupić coś, co jest nam potrzebne. Problem pojawia się wtedy, gdy zadłużyliśmy się tak bardzo, że trudno nam spłacać raty. W takiej sytuacji można sprawdzić ofertę kredytów konsolidacyjnych – korzystając z produktów tego typu połączymy wiele kredytów w jeden. Jak to działa?
Po co bierze się kredyty konsolidacyjne?
Jeśli mamy nadmierne zadłużenie, skutecznym sposobem rozwiązania problemu jest zmiana wielu pożyczek na jeden kredyt, z jedną niższą ratą, czyli kredyt konsolidacyjny. Ranking kredytów konsolidacyjnych możesz znaleźć na moim blogu. Konsolidować można zazwyczaj wszelkie kredyty bankowe z wyłączeniem hipotecznych, których w 99% nie opłaca się konsolidować. Tylko nieliczne banki konsolidują chwilówki, ale jeśli w ogólnym zadłużeniu kredytów pozabankowych jest niewiele, powinno to być możliwe.
Jak uzyskuje się kredyty konsolidacyjne?
Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego nie jest łatwe. Musimy bowiem pamiętać, że bank sprawdzi naszą zdolność kredytową. Ważne jest więc, by nigdy nie przekraczać terminu spłaty raty, gdyż to obniża nam tzw. scoring, czyli punktację, którą przyznają nam banki jako przyszłym kredytobiorcom.
Konsolidacja wiąże się z pewnymi warunkami spłaty, które trzeba dokładnie sprawdzić przed podpisaniem umowy. Zapytajmy o to, jaka dokładnie będzie rata. Trzeba również dowiedzieć się, jaka będzie prowizja oraz ile wyniesie RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), czyli koszt wzięcia kredytu oraz jaka będzie całkowita kwota do spłaty – powinna być jak najniższa. Ponadto ważne jest, jaka będzie ewentualna kara, gdy za późno opłacimy ratę. Tutaj znajdziesz więcej informacji: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/kredyty/nest-konsolidacja.
Dokumenty potrzebne do uzyskania kredytów konsolidacyjnych
Dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu konsolidacyjnego najlepiej jest przygotować o wiele wcześniej, gdyż w ten sposób szybciej go uzyskamy. Chcąc uzyskać kredyt na najkorzystniejszych warunkach, warto zapoznać się z ofertami poszczególnych banków. Możemy to zrobić korzystając z rankingów kredytów konsolidacyjnych, a także odwiedzając strony internetowe poszczególnych banków. Jednym z najważniejszych dokumentów niezbędnych do otrzymania kredytu jest dowód osobisty, na podstawie którego potwierdzamy swoją tożsamość. Równie istotną kwestią są nasze dochody — ich wysokość, źródło, a w przypadku zatrudnienia na czas określony, również termin końca umowy. Takie informacje oczywiście trzeba udokumentować, a nie jest to konieczne jedynie wtedy, gdy w danym banku mamy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, na który wpływa pensja. Jeśli wybraliśmy nowy dla nas bank, w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę wymaganą formą jest zaświadczenie o okresie zatrudnienia i wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia netto lub brutto za ostatnie 3 miesiące. Emeryci i renciści muszą dostarczyć ostatni dowód wypłaty świadczenia.
Jeśli czujemy, że raty zobowiązań nas przytłaczają, przejrzyjmy ofertę kredytów konsolidacyjnych, by zmniejszyć miesięczną ratę. Wystarczy sprawdzić oferty banków, wybrać ten najlepszy, a następnie złożyć wniosek i przedstawić niezbędne dokumenty.