Zużyte urządzenia elektryczne nie powinny trafiać na śmietnik wraz z innymi odpadami. Sprawdź, w jaki sposób pozbyć się ich, by było to zgodne z obowiązującymi przepisami prawa i bezpieczne dla środowiska.
Czym są elektroodpady?
Do tej grupy zalicza się wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub baterie, bez względu na ich wielkość oraz zastosowanie. Wyrzucanie elektroodpadów do kontenerów z innymi odpadami jest niewłaściwe i nielegalne. Nie powinno się tego robić, ponieważ:
- Za takie działanie grozi grzywna
- Są one źródłem metali szlachetnych oraz surowców nadających się do ponownego wykorzystania, dzięki czemu pozwalają na zaoszczędzenie naturalnych zasobów
- Elektroodpady mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia i szkodliwe dla środowiska substancje
Szkodliwość elektroodpadów
Ich niewłaściwe składowanie może mieć poważne konsekwencje, ze względu na duża ilość toksycznych związków. Dla przykładu:
- W monitorach komputerów i telewizorów znajdują się substancje niebezpieczne, takie jak ołów, rtęć, arsen, kadm i chrom, które posiadają właściwości trujące i rakotwórcze;
- W lodówkach znajduje się freon, czyli gaz odpowiadający za powstawanie dziury ozonowej;
- Popularne żarówki – świetlówki posiadają rtęć oraz luminofory;
- Natomiast komputery gromadzą związki bromu, który negatywnie wpływa na układ nerwowy człowieka.
Jak pozbywać się elektroodpadów?
Każdy z nas posiada jakieś sprzęty elektryczne lub elektroniczne, które nie nadają się już do użytku. Jak postąpić w momencie, gdy chcemy się ich pozbyć? Możliwości jest kilka. Do najpopularniejszych z nich należą: odniesienie odpadów do punktu zbierania oraz pozostawienie ich w punkcie serwisowym lub sklepie, którym kupuje się nowy sprzęt. Sprawa jest nieco trudniejsza w przypadku odpadów wielkogabarytowych, których nie możemy samodzielnie przetransportować. W takiej sytuacji musimy poinformować o chęci pozbycia się ich odpowiednią firmę.
Z usług specjalistycznych firm mogą skorzystać również przedsiębiorcy. Jedną z najpopularniejszych jest Stena Recycling, która nie tylko odbiera od firm elektroodpady, ale również zajmuje się ich profesjonalną utylizacją. Firmy tego typu zazwyczaj oferują recykling:
- małych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, takich jak tostery, żelazka, suszarki, ekspresy do kawy, zegary, odkurzacze itp.
- sprzętu IT
- urządzeń wielkogabarytowych, takich jak pralki, piekarniki itp.
- urządzeń chłodzących
- płaskich wyświetlaczach
Dzięki współpracy z profesjonalnie przygotowanymi firmami, przedsiębiorca nie musi samodzielnie zajmować się wywożeniem w odpowiednie miejsca elektroodpadów, a ponadto ma świadomość, że są one właściwe i ekologicznie składowane oraz ponownie wykorzystywane.