Aby móc szczycić się tytułem magistra konieczna będzie obrona pracy magisterskiej, którą wcześniej należy samodzielnie napisać. Niestety ale to zadanie nie jest takie łatwe jak w przypadku pracy licencjackiej a zwłaszcza jeżeli jesteś studentem jednego z kierunków technicznych, gdzie w pracy przedstawione zostać będą musiały liczne doświadczenia oraz badania przed Ciebie przeprowadzane. Jak zatem przygotować się do pisania pracy magisterskiej? Na co zwrócić szczególną uwagę? Skorzystaj z naszych praktycznych porad znajdujących się poniżej i ułatw sobie życie!
Praca magisterska – od czego zacząć?
To pytanie zapewne już pojawiło się w Twojej głowie, zastanawiasz się na czym należałoby skupić się na samym początku?
Może zaczniemy od czasu, który w tym konkretnym wypadku odgrywa niezwykle ważną rolę. Nie popełniaj tych samych błędów co w liceum i nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Pisanie pracy magisterskiej należy rozpocząć najlepiej na kilka miesięcy przed przystąpieniem do jej obrony.
Przygotuj sobie wstępny plan działania, ustal ile godzin tygodniowo poświęcisz na pisanie swojej pracy, zdobywanie potrzebnych materiałów oraz konsultacje z promotorem.
Wybór tematu pracy i promotora
Zastanawiasz się dlaczego wybór tematu powinien iść w parze z wyborem promotora? Otóż odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Promotor, czyli wykładowca jest tą osobą, która będzie czynnie wspierać Cię w pisaniu Twojej pracy magisterskiej, dlatego tak ważne jest aby była to osoba, która będzie fachowcem w wybranej dziedzinie powiązanej z tematem prezentacji.
Teraz skupimy się na temacie – najlepiej gdyby był on ściśle powiązany z Twoimi zainteresowaniami oraz pasjami, tylko w tedy pisanie pracy sprawiać Ci będzie przyjemność. Nie wiesz na jakiej dziedzinie się skupić? Skorzystaj z tematów dostępnych w bibliotece szkolnej czy internecie, podpytaj znajomych ale pamiętaj, żeby się zainspirować a nie ściągać. Praca powinna być oryginalna i pisana samodzielnie!
Pracuj powoli i rzetelnie!
To niezwykle ważne a pomoże Ci w tym przygotowanie planu ramowego prezentacji. Określ tytuł a następnie dokonaj podziału pracy na poszczególne rozdziały. Zapamiętaj aby każdy kolejny, ukończony już dział swojej pracy omówić z promotorem, w ten sposób na bieżąco będziesz mógł wprowadzić niezbędne poprawki.
Na pierwszy cel postaw sobie przygotowanie wstępu, który w zależności od wymogów promotora znajdzie się na początku lub na końcu pracy magisterskiej. Zawierać on powinien m.in.: informacje na temat celu pracy, do kogo jest kierowana i komu ma ona pomóc, dlaczego wybór padł właśnie na ten temat, adnotacja dotycząca przeprowadzonych badań oraz jej ogólny schemat.
Jeżeli chodzi o rozdziały to tutaj pamiętać należy o tym aby każdy z nich składał się z trzech części – wstępu, rozwinięcia oraz podsumowania.
Zakończenie pracy powinno być stosunkowo zwięzłe wzbogacone w Twoje własne przemyślenia, opinie oraz oceny. Nie skupiaj się na konkretnych rozdziałach, podsumuj całość prezentacji.