Jesteś na ostatnim roku studiów pierwszego stopnia? Każdy student kończący nauczanie w szkole wyższej aby otrzymać dyplom musi obronić samodzielnie napisaną pracę licencjacką. Chcesz wiedzieć co powinna zawierać ona w swojej treści? Na co należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie jej pisania? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, skorzystaj z nich a czas poświęcony na pisanie pracy licencjackiej upłynie Ci w miłej i spokojnej atmosferze.
Od czego zacząć?
To pytanie zapewne pojawia się w głowie każdego studenta, który przystępuje do rozpoczęcia pisania swojej pracy licencjackiej.
Większość od razu zajmuje się kwestią związaną z tematem pracy my radzimy aby na samym początku dokonać wyboru promotora, czyli wykładowcy, z którym będziesz współpracować oraz konsultować poszczególne etapy swojej pracy. Kiedy już ostateczny wybór promotora zostanie zatwierdzony zajmij się głównym tematem. Chcesz wiedzieć na co należy zwrócić uwagę? Odpowiedź poznasz już za chwilę.
Jaki temat pracy licencjackiej?
O tym, że praca powinna być oryginalna i wyróżniająca się chyba nie musimy wspominać. Nie wybieraj tematu, który opracowywać będzie znaczna większość Twoich kolegów z grupy.
W tym wypadku przede wszystkim należy skupić się na swoich zainteresowaniach, zdecydowanie łatwiej pójdzie Ci pisanie pracy, której temat będzie powiązany z ulubionymi dziedzinami oraz zagadnieniami. Skup się na tym co jest być może Twoją pasją oraz z czym wiążesz swoją przyszłość.
Uwaga! Pamiętaj o tym, że promotor jest tą osobą, która będzie Ci pomagać w trakcie całego procesu pisania pracy licencjackiej, dlatego też mniej na uwadze to aby był on dobrze zaznajomiony z wybranym przez Ciebie tematem.
Przygotuj plan oraz niezbędne materiały!
Kiedy wiesz już jakim tematem będziesz zajmował się przez najbliższe miesiące, poproś swojego promotora o pomoc w ułożeniu ramowego planu pracy licencjackiej. Przygotowanie takiego planu z pewnością ułatwi Ci pisanie pracy, którą sumiennie dział po dziale będziesz mógł uzupełniać w nowo zdobyte ciekawe informacje oraz inspiracje.
Jeżeli chodzi o materiały, to tutaj bez dwóch zdań czekają Cię długie wizyty w bibliotece. Najlepszym źródłem informacji są oczywiście książki oraz różnego rodzaju artykuły i publikacje.
Pracuj systematycznie i często konsultuj się z promotorem!
Pisanie pracy licencjackiej jest zajęciem niezwykle czasochłonnym, dlatego też dobrym sposobem jest jej stopniowe oraz regularne tworzenie – aspekt po aspekcie.
Świetnym rozwiązaniem jest częsta współpraca z promotorem oraz konsultowanie z nim przygotowanych już materiałów. Pozwoli Ci to na zachowanie pewnej kontroli oraz zabezpieczy przed przeprowadzaniem licznych poprawek.
Co po napisaniu pracy?
W momencie kiedy praca jest już gotowa oraz zatwierdzona przez promotora to nie pozostaje Ci nic innego jak złożenie jej w sekretariacie oraz przygotowanie się do jej obrony. Jeżeli rzetelnie podszedłeś do całego zadania jesteśmy pewni, że tytuł licencjata otrzymasz bez najmniejszego problemu. Powodzenia!