Od dłuższego już czasu poważnie zastanawiasz się nad opuszczeniem obecnego miejsca pracy? Masz już dosyć humorów swojego przełożonego oraz współpracowników? Marzysz o tym aby w przyszłości poprowadzić własny biznes? Dzisiaj dowiesz się jak w prosty sposób, nie urażając przy tym nikogo odejść z pracy, która tak naprawdę nie przynosi Ci żadnej satysfakcji? Gotowy? W takim razie zaczynamy.
Co z wypowiedzeniem?
Zanim odejdziesz zwróć uwagę na rodzaj umowy wiążącej jaki podpisałeś z pracodawcą. Jeżeli jest to jedna z umów cywilnoprawnych np. umowa zlecenie lub umowa o dzieło to tutaj pracę możesz porzucić praktycznie z dnia na dzień, bowiem rozwiązanie następuje ze skutkiem natychmiastowym. Pod warunkiem, że w treści umowy nie została zawarta stosowana adnotacja dotycząca sposobu rozerwania umowy.
Jeśli pracujesz w oparciu na umowę o pracę i z pewnych powodów, nie możliwe było rozwiązanie umowy za porozumieniem stron co było by najkorzystniejszą opcją to pozostaje Ci złożenie wypowiedzenia.
O okresie wypowiedzenia stanowi treść artykułu 36 Kodeksu Pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pracownikowi przysługuje:
– 2 tygodniowy okres wypowiedzenia, jeśli został on zatrudniony na okres krótszy niż 6 miesięcy;
– 4 tygodniowy (miesięczny) okres wypowiedzenia, jeśli został on zatrudniony na okres co najmniej 6 miesięcy;
– 12 tygodniowy (trzy miesięczny) okres wypowiedzenia, jeśli został on zatrudniony na okres co najmniej 3 lat.
Zastanów się czy warto?
W dalszym ciągu wahasz się czy odejść z pracy? Pamiętaj aby dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Usiądź i zastanów się jak wygląda Twoja sytuacja finansowa, czy obecny stan portfela pozwala Ci na porzucenie pracy? Pomimo tego, że bezrobocie w naszym kraju z miesiąca na miesiąc spada to znalezienie zatrudnienia, w dodatku takiego, które jest dobrze płatne stanowi nie lada wzywanie dla każdej bezrobotnej osoby.
W sytuacji kiedy posiadasz duży zapas gotówki a także wiesz gdzie znajdziesz możliwą nową pracę to jak najbardziej idź za ciosem aby osiągnąć wyznaczony sobie cel.
Porozmawiaj z przełożonym
Zostaw po sobie dobre wrażenie, zanim złożysz wypowiedzenie porozmawiaj na ten temat ze swoim pracodawcą a dopiero potem tą nowiną podziel się z resztą współpracowników.
W ten sposób wykażesz się klasą oraz poszanowaniem dla szefa, który z pewnością doceni ten fakt. Dzięki takiemu postępowaniu firma będzie miała wystarczająco dużo czasu na znalezienie za Ciebie zastępstwa oraz przygotowania odpowiednich formalności.
W trakcie rozmowy wyraź swoje zdanie i podaj przyczyny z powodu, których zdecydowałeś się na podjęcie właśnie takiego kroku. Postaraj się aby rozmowa przebiegała w miłej atmosferze, nie kryj urazy do przełożonego wynikającej z niskiego wynagrodzenia bądź jego niewłaściwego zachowania wobec Ciebie, dzięki temu wyjdziesz z twarzą i zostaniesz dobrze zapamiętany.
Podsumowując, nagłe odejście z pracy nie jest tak skomplikowane jakby się mogło wydawać. Wystarczy tylko, że skorzystasz z wyżej wymienionych wskazówek i na własnej skórze przekonasz się jakie to proste.