Coraz więcej Polaków nabywa fabrycznie nowe pojazdy. I Ty chcesz dołączyć do tego grona, jednak brak wystarczających oszczędności jest dla Ciebie sporym ograniczeniem? Sprawdź, jak korzystnie sfinansować zakup wymarzonego pojazdu.
Nabycie fabrycznie nowego samochodu stanowi spory wydatek – szczególnie, jeśli zależy Ci na pojeździe wyższej klasy z bogatą wersją wyposażenia. Taki zakup wcale jednak nie musi pozostawać w kręgu Twoich niezrealizowanych marzeń.
Zakup samochodu za gotówkę – czy to się opłaca?
Zastanawiasz się, jak sfinansować zakup samochodu? Gotówka często utożsamiana jest z najtańszą możliwą opcją, ponieważ:
- pozwala na uniknięcie odsetek,
- nie wiąże się z dodatkowymi kosztami,
- daje większe poczucie bezpieczeństwa.
Trzeba jednak mieć świadomość, że finansowanie pojazdu za gotówkę ma też swoje „ciemne strony”. Przede wszystkim często oznacza to pozbycie się wszystkich zgromadzonych do tej pory oszczędności. Brak poduszki finansowej może więc oznaczać spore kłopoty, gdyby w przyszłości doszło do nieoczekiwanych zdarzeń losowych, np. utraty pracy. Ponadto zakup za gotówkę często wiąże się z zaburzeniem płynności finansowej.
Samochód na kredyt – czy warto?
Zastanawiając się, jak sfinansować zakup samochodu, warto rozważyć kredyt bankowy. Chociaż wiąże się to z dodatkowymi kosztami, często jest to rozwiązanie korzystniejsze – nie tylko z finansowego punktu widzenia.
Dzięki kredytowi samochodowemu można:
- zachować płynność finansową,
- dopasować wysokość raty do sytuacji materialnej,
- zakupić nieco droższy pojazd niż pozwalałyby na to oszczędności.
Aby jednak taka opcja faktycznie była korzystna, należy z rozsądkiem podejść do wyboru konkretnej oferty. Szukając kredytu samochodowego, warto rozważyć wsparcie finansowe, dzięki któremu:
- miesięczna rata może być niższa nawet o 40% w porównaniu do standardowych warunków,
- wpłata własna będzie dostępna już od 10% wartości samochodu,
- pojawi się możliwość wymiany samochodu do 3-4 lata – na kolejny fabrycznie nowy.
Wszystkie te warunki spełnia m.in. Kredyt SMARTPLAN na nowe pojazdy przygotowany przez Toyota Bank (RRSO 11,48%). Niska rata to zasługa spłacania wyłącznie tej części wartości samochodu, która odpowiada rzeczywistej utracie jego wartości. Biorąc pod uwagę, że w ten sposób można sfinansować auta marki Toyota (uznawane za samochody o wysokiej wartości rezydualnej), miesięczne zobowiązanie faktycznie może wynosić zaledwie 60% standardowej raty.
Wybierając formę finansowania nowego samochodu, weź pod uwagę przede wszystkim swoje potrzeby oraz sytuację materialną. Jeśli obawiasz się utraty płynności finansowej lub wysokość zgromadzonych oszczędności nie pozwala na nabycie wymarzonego modelu pojazdu, kredyt samochodowy to korzystne rozwiązanie.