Jak działają kolektory słoneczne

Solary, a więc tak zwane kolektory słoneczne sprawiają, że energia promieniowania słonecznego może być zamieniona na ciepło. Wykorzystywane są one do podgrzewania wody, jak również do wspomagania ogrzewania budynku. Jeżeli zastanawiamy się, czy instalacja kolektorów rzeczywiście się opłaca, to musimy zdać sobie sprawę z tego, że głównie zapewniają one ciepłą wodę użytkową w naszym domu. Co jeszcze musimy wiedzieć na ich temat, jaka jest ich zasada działania?

Jak są zbudowane kolektory słoneczne?

Większość kolektorów słonecznych, jakie obecnie znajdziemy na rynku, jest zbudowana tak samo. Jako główne elementy, z których składają się kolektory słoneczne, trzeba wymienić absorber, orurowanie, obudowę, jak również szybę solarną. Jeżeli chodzi o absorber, to jest to układ, jaki ma za zadanie przechwytywać ciepło. Zdecydowanie najczęściej absorbery w kolektorach słonecznych, wykonane są z aluminium, czy też z miedzi. Te właśnie elementy są szczególnie ważne, jeżeli chodzi o budowę solarów. Dlatego też, w dzisiejszych czasach, każda wiodąca firma w oferowanych przez siebie urządzeniach, stosuje najdoskonalszej jakości podzespoły z wysoko selektywną warstwą absorpcyjną. Jeżeli chodzi o orurowanie, to w kolektorach słonecznych odpowiada ono za odbieranie ciepła, jakie pochodzi z absorbera. Warto wiedzieć, że układ rur miedzianych jest wypełniony płynem, który jest w pełni odporny na zamarzanie. Następnie ciepło które jest odbierane z absorbera, przekazuje się na przykład do wody użytkowej w zasobniku c.w.u.

Kolektory słoneczne i zasada ich działania

Zasada działania kolektorów słonecznych sprowadza się do tego, że wykorzystują one ciepło z promieniowania słonecznego. Promienie, w momencie padania na korektor powodują jego nagrzanie, a tym samym przekazanie ciepła do ciekłego czynnika, który odpowiada za przenoszenie ciepła. Takim właśnie czynnikiem, może być na przykład glikol, czy też woda, która następne swoje ciepło kieruje do zbiornika wody. Żeby kolektory działały jak najbardziej sprawnie, to powinny być zamontowane na wysokości minimum 3 metry nad poziomem gruntu. Jedynie taka właśnie wysokość sprawi, że kolektory słoneczne będą zdecydowanie bardziej nasłonecznione i jednocześnie nie będą aż tak bardzo narażone na zabrudzenie, czy też uszkodzenie. Powszechnie możemy spotkać się z dwoma rodzajami kolektorów, a mianowicie wyróżniamy kolektor słoneczny płaski, który wygląda, jak tafla szkła oraz kolektor próżniowy do budowy, którego wykorzystane zostały rury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here