Niedawno podjąłeś się pierwszej pracy, chcesz wiedzieć jak wygląda sprawa urlopu wypoczynkowego w Twoim przypadku? Ile dni należy Ci się za przepracowany miesiąc? W tym artykule skupimy się właśnie na tym temacie, poznasz zasady przyznawania urlopów pracownikom posiadającym różne rodzaje umów wiążących. Zainteresowany? Zapraszamy dalej!
Sprawdź ile dni urlopowych Ci przysługuje!
Do kwestii urlopu wypoczynkowego odnosi się bezpośrednio Kodeks Pracy, a konkretnie art. 152, którego treść jasno mówi o tym, że każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerywanego oraz odpłatnego urlopu wypoczynkowego. Wysokość dni urlopowych zależy od odbytego stażu pracy, maksymalnie w ciągu roku osoba zatrudniona na umowę o pracę może otrzymać aż 26 dni do wykorzystania w ramach urlopu wypoczynkowego.
Ilość dni zależy od odbytego stażu pracy i tak osoby posiadające staż pracy, krótszy niż 10 lat ma do wykorzystania 20 dni urlopowych, pracownicy ze stażem pracy dłuższym niż okres 10 lat tych dni do wykorzystania mają aż 26.
Więcej informacji na temat co wliczamy w staż pracy, na który składają się tzw. okresy pracownicze znajdziesz w umieszczonym na naszej stronie artykule zatytułowanym „Co wlicza się do stażu pracy?”.
Zgodnie z obowiązującym prawem oraz przepisami zawartymi w Kodeksie Pracy, każdy pracownik z upływem jednego miesiąca swojej pracy na danym stanowisku nabywa prawo do wykorzystania określonego czasu w ramach urlopu. Według obliczeń za miesiąc pracy, przysługuje mu ok. 1,66 wolnego dnia czyli 1/12 z 20 dni urlopowych lub ok. 2,22 wolnego dnia z 26 dni urlopowych.
Praca na cały etat a praca na pół etatu
Pracując w pełnym wymiarze godzin w zależności od odbytego stażu pracy przysługiwać Ci będą 20 lub 26 dni wolne od pracy w ramach odpłatnego urlopu wypoczynkowego. Osoby zatrudnione na cały etat pracują z reguły po osiem godzin dziennie, w przypadku pracowników wykonujących swoje obowiązki w niepełnym wymiarze godzin będzie to ok. czterech godzin dziennie lub osiem godzin dziennie co drugi dzień.
Różnica pomiędzy pracą na pół etatu a pracą na cały etat ma charakter ilościowy. Wszystko dzielone jest na połowę – wymiar czasu pracy, kwota wynagrodzenia a także dni urlopowe, w tym wypadku będzie to 10 lub 13 dni przeznaczonych na wypoczynek.
Urlop a umowa cywilnoprawna
Pracujesz na umowę zlecenie? Zastanawiasz się czy Tobie jako potencjalnemu zleceniobiorcy przysługuje prawo do odpłatnego urlopu wypoczynkowego? Odpowiedź brzmi – i tak i nie. Zgodnie z przepisami prawo takie obejmuje tylko pracowników posiadających standardową umowę o pracę. Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną, do której odnosi się Kodeks Cywilny ale jak to się mówi „nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło”.
W większości przypadków praca na umowę zlecenie ma charakter stały i regularny, dlatego też w treść umowy zawierać powinna odpowiednią adnotację dotyczącą urlopu wypoczynkowego i zasad jego przyznawania a także późniejszego wykorzystania.