Rozważasz inwestowanie w złoto? To świetny pomysł – ten metal stanowi bardzo dobre zabezpieczenie oszczędności w niespokojnych czasach. Jednak gdzie kupić sztabki złota, by mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani? Jaką sztabkę złota wybrać i ile powinna ważyć? Na te pytania odpowiadamy w tekście!
Ile waży sztabka złota?
Określenie ‘sztabka złota’ kojarzy nam się zapewne z tym, co najczęściej widujemy w filmach – dużymi, ciężkimi, imponującymi sztabkami ułożonymi w równy stos. Prawda jest jednak taka, że większość inwestorów prywatnych nie posiada w swoich zasobach tak dużych sztabek – decydują się raczej na kilka mniejszych. Dlaczego? Wyjaśnimy to w dalszej części tekstu.
Sztabki złota dostępne są w bardzo wielu wagach – od sztabki złota 1 g do sztabki złota o wadze 1 kg! Jednymi z najpopularniejszych są sztabki złota o masie 1 uncji, czyli 31,1 g – obecnie kosztują one około 4800 zł. Tylko od nas (i oczywiście od naszych zasobów finansowych) zależy, jaki rozmiar sztabki wybierzemy.
Ile kosztuje sztabka złota i jakie sztabki złota najlepiej kupować?
Sztabka złota 1 g kosztuje niecałe 200 zł, natomiast sztabka złota 1 kg – aż 150 tysięcy złotych. Dlatego właśnie te ostatnie, tak popularne w filmach, widuje się bardzo rzadko – niewielu drobnych inwestorów stać na ich zakup. Warto też pamiętać o tym, że sztabkę o tak dużej wartości trudniej będzie sprzedać, zwłaszcza w momencie kryzysu. Co więcej, łatwiej ją też sfałszować!
Okazuje się jednak, że kupowanie najmniejszych sztabek w dużych ilościach również nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego?
Sztabki o najniższej wadze obłożone są największą marżą. Lepiej więc odłożyć nieco więcej oszczędności i raz na jakiś czas kupić np. sztabkę złota 5 g niż 5 sztabek o wadze 1 g w mniejszych odstępach czasowych – mówi ekspert portalu skup.zlota.pl.
Kupując sztabki, należy również zwracać uwagę na próby. W Polsce znajdziemy złoto o sześciu różnych próbach: 333, 375, 500, 585, 960 i 999,9. Najwięcej czystego złota (99,9%) będą zawierać sztabki o najwyższej próbie – będą więc również najdroższe.
Próby złota stosuje się również do oznaczenia złota użytkowego, czyli na przykład biżuterii. W tym przypadku najpopularniejsza w Polsce jest próba 585.
Gdzie kupić sztabki złota?
Gdzie kupować i sprzedawać złoto inwestycyjne? Przede wszystkim tylko w sprawdzonych miejscach. Nie dajmy się oszukać sugestią znacznie niższej ceny – choć sprzedawcy nakładają swoją marżę, która może różnić się w poszczególnych miejscach, to jednak bazowy kurs złota jest przecież taki sam – a nikt nie będzie chciał sprzedawać sztabek za kwotą niższą niż ich wartość! Jakiekolwiek znaczące różnice w cenie sztabek powinny więc wzbudzić nasze natychmiastowe podejrzenia.
Coraz większą popularnością cieszy się zakup złota online. Nic dziwnego – przez internet można łatwo porównać ceny u poszczególnych sprzedawców, a tym samym wybrać najkorzystniejszą ofertę. Kurier dostarcza paczkę bezpośrednio do naszego domu – lub odbiera ją stamtąd w przypadku sprzedaży złota online. Cały proces jest bezpieczny, szybki, a przy tym również wygodny.
Sztabka złota na prezent?
Czy sztabka złota na komunię to dobry pomysł na prezent? Być może nie jest to podarunek, który wzbudzi największą wdzięczność u dziecka, jednak ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością. Taki prezent uczy przedsiębiorczości i cierpliwości. Przyda się, gdy dziecko dorośnie i będzie potrzebowało pieniędzy na większy wydatek – a może okazać się, że przez lata wartość takiej sztabki wzrosła! Podobnie działa to w przypadku sztabki kupionej na chrzest.
Jeśli tylko dysponujemy oszczędnościami, zdecydowanie warto część z nich zainwestować w złoto – najlepiej, by było to 10-20% naszych funduszy. Tym sposobem zagwarantujemy sobie bezpieczeństwo finansowe w niespokojnych czasach, ale nie uzależnimy losu wszystkich naszych oszczędności od kursu złota. Pamiętajmy jednak, by na bieżąco śledzić zmiany na rynku metali szlachetnych – w końcu nawet okazjonalny inwestor nie powinien nigdy tracić czujności!