Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że biznes to wiele procesów
i oddziaływań, które opierają się na zasadach psychologicznych. Dziedziną nauki, która zajmuje się badaniem człowieka w warunkach biznesowych jest psychologia biznesu. Ten dział psychologii zajmuje się w szczególności tym, co powiązane jest z pracą, więc skoncentrowany jest na wszelkich czynnikach zawodowych. Kim dokładnie jest psycholog biznesu? Czy warto korzystać ze wsparcia takiego specjalisty? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Czym jest psychologia biznesu?
Tak jak wspominaliśmy już wyżej, psychologia biznesu jest działem psychologii, który powiązany jest z pracą i zwiększaniem efektywności ludzi i organizacji. Psychologia biznesu łączy wiedzę z zakresu psychologii ogólnej, czyli wszystkich aspektów pracy związanych z motywacją, emocjami i rozwojem, z wiedzą na temat komunikacji i doradztwa zawodowego. Psychologia biznesu opiera się też na analizie pewnych zachowań, które umożliwiają wyciąganie z nich wniosków pozwalających na zrozumienie niektórych mechanizmów.
Ten obszar nauki jest szczególnie przydatny rekruterom, którzy tworzą zespoły i przyjmują do nich nowe osoby, które umiejętnościami i charakterem powinny pasować do poszczególnych teamów.
Kim jest psycholog biznesu?
Mając już wiedzę ogólną na temat tego, czym jest ta dziedzina nauki, możemy przejść do dokładniejszego określenia kim jest psycholog biznesu i jaki jest zakres jego odpowiedzialności. Psycholog biznesu ma za zadanie pomóc pracownikom i organizacjom osiągnąć jak najwyższą wydajność i satysfakcję z pracy poprzez różne praktyki i badania. Do jego obowiązków należy również wzmacnianie pozytywnego środowiska pracy, ustalanie szkoleń w celu podnoszenia kompetencji pracowniczych, ale też poszukiwanie słabych obszarów, które należy poprawić.
Psycholog biznesu może specjalizować się w różnych segmentach tej nauki np. w procesach grupowych, komunikacji w organizacji lub przywództwie. Wiele z tych specjalizacji można przypisać do kwalifikacji, które posiadają osoby na stanowiskach HR, jednak istnieje między nimi różnica. Psychologowie lepiej rozumieją przyczyny niektórych zachowań i działań, a wyjaśnienia popierają badaniami naukowymi. Specjaliści HR mają bardziej opanowane obszary z zakresu finansów i prawa, dlatego też to psychologowie biznesu są w stanie zrozumieć ludzkie zachowania i przyczynić się do wzrostu ich efektywności.
Dlaczego warto korzystać z doradztwa psychologa biznesu?
Wszelkie tematy związane z psychologią biznesu z pewnością przydadzą się każdemu przedsiębiorstwu. Psychologia w biznesie odgrywa dużą rolę, a jej odpowiednie wykorzystanie z pewnością nie zaszkodzi żadnej organizacji. Często zastosowanie psychologii biznesu zależne jest od okoliczności i powinno być traktowane indywidualnie, aby móc obrać odpowiednią metodologię, co w efekcie da wzrost efektywności i satysfakcji, a właśnie na tym zależy zarówno firmom, jak i osobom prywatnym.
Psycholog biznesu Avigon
Psycholog biznesu dostępny jest w różnych przedsiębiorstwach, ale też służy pomocą w gabinetach prywatnych. Usługi tego typu można również znaleźć w Internecie – w serwisach videoterapii online, a jednym z takich miejsc jest portal. Rezerwacja konsultacji odbywa się tam w trzech prostych krokach, a cała wizyta opiera się na szyfrowanym łączu video, które zapewnia bezpieczeństwo połączenia. Cennik usług jest dostępny na stronie, dlatego serwis jest w pełni transparentny i tym samym unika się nieznanych kosztów.
Podsumowując, czy usługi psychologa biznesu są warte zainteresowania? Zdecydowanie tak, zwłaszcza, że ta dziedzina nauki obejmuje szeroki zakres, dzięki czemu można właściwie ukierunkować pewne działania. Należy pamiętać, że psychologia biznesu ma nie tylko wpływ na zachowanie czy zarządzanie pracownikami, ale również na odpowiednie wykorzystanie potencjału, który właśnie dzięki odpowiedniemu specjaliście pozwoli na stuprocentową skuteczność.