Odbieranie telewizji naziemnej cyfrowej jest już normą w praktycznie każdym polskim domu. Wysoka jakość obrazu i dźwięku oraz szeroki pakiet podstawowych programów to standard. Aby móc odbierać telewizję cyfrową należy zaopatrzyć się w antenę DVB-T. Wiele osób w takim momencie staje przed dylematem: zdecydować się na antenę pokojową, czy zewnętrzną? Antena wewnętrzna to zdecydowanie opcja, która posiada wiele zalet oraz wad.
Jak wybrać antenę DVB-T?
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na antenę pokojową, czy zewnętrzną, powinniśmy w pierwszej kolejności wykonać kilka kroków, które umożliwią prawidłowy jej montaż. Pierwszym z nich będzie ocena odległości, w której znajdzie się antena od obiektu nadawczego. Pozwoli to na umiejscowienie anteny w taki sposób, aby skierować ją w odpowiednią stronę. W znacznym stopniu wpłynie to na odbiór sygnału. Powinniśmy również pamiętać o tym, że antena pokojowa nie nadaje się do wystawienia jej na zewnątrz. Nie jest ona przystosowana do trudnych warunków pogodowych.
Ponadto, jeśli obszar wokół miejsca zamieszkania oceniamy jako utrudniający odbiór, to jedynym sensownym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w antenę DVB-T zewnętrzną, najlepiej kierunkową. Nie ma więc sensu w takim wypadku inwestować w antenę pokojową. Jeśli jednak znajdujemy się na obszarze, który nie ma takich problemów, to warto w pierwszej kolejności zapoznać się z wadami i zaletami anten wewnętrznych.
Wady anten pokojowych
Anteny DVB-T wewnętrzne mają swoje wady, które wydawać by się mogło, przewyższają ilością zalety. Przede wszystkim ogromną wadą jest ich często wysoka cena. Anteny pokojowe znaleźć można również w niskich cenach, jednak częstym chwytem marketingowym jest to, aby promować daną antenę wewnętrzną jako wyjątkowo efektywną. Niestety, ale prawidłowe działanie tego typu sprzętu jest w dużej mierze uzależnione od czynników, na które nie mamy wpływu.
Do wspomnianych czynników zaliczyć możemy odległość umieszczenia anteny od obiektu nadawczego. Oprócz tego dochodzą takie przeszkody jak ściany i szyby, które zakłócają fale UHF. W samym mieszkaniu przeszkadzać w odbiorze mogą poruszający się po nim domownicy, a także używane przez nich urządzenia. Znaczenie ma nawet ukształtowanie terenu (np. znajdujące się w pobliżu wzgórze) oraz pogoda.
Zalety anten pokojowych
Anteny wewnętrzne bezsprzecznie posiadają i swoje zalety. Zaliczyć do nich możemy ich mobilność, elegancki wygląd i poręczność. Bez problemu zmieszczą się one na biurku o niewielkich rozmiarach i nawet nie będą wyglądać dziwnie. Dlatego wybór anteny pokojowej będzie odpowiedni dla osób, które chcą czasami obejrzeć coś w telewizji, ale nie przykładają większej wagi do jakości sygnału, ponieważ są w stanie poświęcić tych kilka chwil na zabawę w łapanie zasięgu. Wiele anten wewnętrznych można podłączyć bezpośrednio przy pomocy USB do komputera. Wtedy możliwe staje się oglądanie telewizji na monitorze komputera, co przydaje się, chociażby nastolatkom, które chciałyby mieć telewizję u siebie w pokoju.