Inwestowanie w złoto lub srebro pozwala nie tylko zwiększyć źródła dochodów, ale również zabezpieczyć gotówkę przed spadkiem wartości rynków finansowych. W ten sposób następuje dywersyfikacja podejmowanych inwestycji i minimalizacja potencjalnego ryzyka. Srebrne monety bulionowe to jeden ze sposobów na inwestycję w kruszec z korzystną ceną zakupu.
Czym są monety bulionowe?
Numizmatyka wyróżnia dwa podstawowe rodzaje produktów: numizmaty oraz monety. Te pierwsze mają wartość wyłącznie kolekcjonerską. Te drugie stanowią natomiast również pełnoprawny środek płatniczy na danym terenie. Z kolei monety bulionowe (zwane również monetami lokacyjnymi) są wykonane z metalu szlachetnego (srebro, złoto, platyna), a ich najważniejszą cechą, determinującą zakup, jest zawartość kruszcu.
W rezultacie monety bulionowe kupuje się nie ze względu na wartość kolekcjonerską (choć zdarzają się i takie przypadki) lub wartość nominalną, ale ze względu na chęć inwestycji w fizyczne srebro, złoto lub inny kruszec.
W przeciwieństwie do monet kolekcjonerskich, im bardziej popularna moneta bulionowa, tym lepiej, ponieważ łatwiej jest ją sprzedaż i spieniężyć zawarty w niej kruszec.
Po co inwestować w srebro?
Inwestowanie w jakikolwiek kruszec ma dwie podstawowe funkcje.
Pierwsza z nich pełni rolę dywersyfikacji inwestycji, pozwalająca rozkładać potencjalne ryzyko podczas inwestowania. W przypadku ewentualnego spadku wartości rynków finansowych, srebro lub złoto pozwala uchronić swoje inwestycje przed dużą stratą.
Druga z funkcji to ochrona przed inflacją. W przeciwieństwie do pieniędzy, podaży srebra lub złota nie da się znacznie zwiększyć w krótkim przedziale czasu.
Zakup srebra lub innego kruszcu jest relatywnie bezpieczną formą inwestowania. Z jednej strony zabezpiecza ona zgromadzony majątek przed załamaniem rynkowym lub inflacją, a z drugiej pozwala na systematyczne bogacenie się.
Czy warto inwestować w srebrne monety bulionowe?
Srebrne monety bulionowe nie podlegają wahaniom spekulacyjnym. Na ich cenę ma wpływ: masa oraz rodzaj i próba kruszcu, z których zostały wyprodukowane, a także giełdowy kurs srebra (lub innego kruszcu). W zależności więc od wybranej monety, jej cena może wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. W rezultacie każda osoba – bez względu na zasobność portfela – może zabezpieczyć i zainwestować swoją gotówkę.
O ile numizmatykami interesują się kolekcjonerzy, o tyle monety lokacyjne są raczej przeznaczone dla inwestorów, którzy chcą zarabiać na wzrostach cen srebra, złota czy platyny. Co więcej – jak już wspominaliśmy – na zakupie monet bulionowych można nie tylko zarabiać, ale również chronić swój kapitał przed inflacją, kryzysem gospodarczym czy niekorzystną sytuacją polityczną.
Inwestycja bez ryzyka
Inwestowanie w monety bulionowe ogranicza potencjalne ryzyko do minimum. Zakup monet jest równoznaczny z inwestowaniem w kruszec, z którego zostały wykonane. Nie jest natomiast tajemnicą, że zarówno złoto, jak i srebro stanowią bezpieczną przystań dla gotówki nawet w trudnych czasach. Co więcej, monety lokacyjne nie wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy. Wystarczy przemyślany zakup i znajomość aktualnych cen giełdowych. Dzięki inwestowaniu w monety bulionowe sprawisz, że Twoje pieniądze zaczną dla Ciebie zarabiać w bezpiecznych warunkach.