Niedawno pojąłeś pierwszą poważną w swoim życiu pracę na pełen etat? Zastanawiasz się jakie korzyści związane są z czasem odbytego stażu pracy? Dzisiaj zajmiemy się omówieniem ogólnego zagadnienia stażu pracy, dowiesz się także co możemy do niego wliczyć oraz jakie przywileje przysługują Ci w związku z powiększającym się stażem pracy. Zainteresowany? Zapraszamy do dalszej części artykułu.
Czym jest staż pracy?
Na samym wstępie pokrótce objaśnimy pojęcie samego stażu pracy. Odpowiedź jest bardzo prosta i zawarta w samym pytaniu. Staż pracy to nic innego jak ilość dni przepracowanych na konkretnym stanowisku.
Do stażu pracy bezpośrednio odnoszą się przepisy oraz normy zawarte w Kodeksie Pracy, dzielimy go na tzw. okresy pracownicze. Od ich ilości zależy m.in. ilość dni przeznaczonych na urlop wypoczynkowy oraz urlop wychowawczy. Zgodnie z obowiązującym prawem maksymalna ilość dni przeznaczonych na urlop wypoczynkowy do wykorzystania w ciągu jednego roku kalendarzowego wynosi 26 dni.
Uzyskanie odpowiedniego stażu pracy umożliwia pracownikowi przejście na wcześniejszą emeryturę. O uzyskanie wcześniejszych świadczeń emerytalnych ubiegać mogą się kobiety z 20-letnim stażem pracy oraz mężczyźni z 25-letnim stażem pracy.
Jakie okresy pracownicze zaliczyć możemy do stażu pracy?
Jak już wiesz staż pracy unormowany jest poprzez przepisy Kodeksu Pracy, czyli w przypadku osób, które podejmują zatrudnienie w oparciu na jeden z rodzajów umów cywilnoprawnych (umowę zlecenie, umowę o dzieło), które regulowane są przez normy Kodeksu Cywilnego ich czas pracy nie zostanie wliczony do stażu pracy.
Do okresów pracowniczych zaliczyć możemy m.in. te przebyte na:
– umowie o pracę (na czas określony, nieokreślony, okres próbny lub pracę tymczasową),
– umowie wyboru, powołania oraz mianowania,
– czynnej służbie wojskowej,
– pracy w gospodarstwie rolnym (własnym bądź jako pracownik),
– pracy za granicą (w krajach Unii Europejskiej oraz poza jej granicami),
– studiach doktoranckich trwających cztery lata, pod warunkiem, że zostaną one ukończone uzyskaniem tytułu „doktora”,
– pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendiów naukowych (dla najlepszych studentów) oraz socjalnych (dla studentów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej lub materialnej).
Jeżeli wykonywałeś obowiązki zawodowe będące częścią wyżej wymienionych okresów pracowniczych to możesz być spokojny, każdy dzień, miesiąc czy nawet godzina spędzona na danym stanowisku zostanie Ci wliczona do Twojego stażu pracy.
Podsumowując, staż pracy dzielony na okresy pracownicze w dużej mierze odnosi się do osób zatrudnionych na standardową umowę o pracę, nad którą czuwają przepisy zawarte w Kodeksie Pracy ale nie tylko. Wyżej przedstawiliśmy wszystkie okresy pracownicze, które zostaną również wliczone w Twój dotychczasowy staż pracy. Wyjeżdżasz za granicę a może planujesz dalej się kształcić i kontynuować naukę na studiach doktoranckich? Czas jaki na to poświęcisz z pewnością nie pójdzie na marne.