Monety od zawsze upamiętniały ważne wydarzenia i wybijane były na cześć wielkich władców. Część z nich została zachowana do dziś w bardzo dobrym stanie i może być (lub już jest) częścią niezwykle wartościowej kolekcji. Monety wskazują nie tylko na to, jak ważna dla historii była osoba, wydarzenie lub miejsce, które zostało na nich uwiecznione, ale również na charakterystyczne dla tego czasu detale.
1. Austro-węgierska złota moneta za panowania Franciszka Józefa I – przedstawiciela dynastii Habsburgów
Moneta wybita została z cennego złota, które było w tamtym okresie środkiem płatniczym. Ukazuje więc to, i jednocześnie świadczy o tym, że za panowania Franciszka Józefa I (1848-1916) za towary i usługi płacono pieniędzmi bazującymi na wartościowych kruszcach. Jest to również znak, że nie bez powodu władca nazywany był „Dobrym Cesarzem” – kraje, które opierały swoją gospodarkę o waluty ze złota były w tamtym czasie mocarstwami.
2. Srebrne reale – czyli pierwsze pieniądze amerykańskiego Dzikiego Zachodu
Oryginalne monety ze skarbnicanarodowa.pl to wyjątkowy okaz, który wzbogaci każdą kolekcję. Monety wybite zostały ponad 200 lat temu ze srebra o wysokiej próbie i przedstawiają na awersie popiersie króla Hiszpanii Karola IV Burbona. Ciekawostką jest, że dziadkiem króla był władca Polski z dynastii Wettinów, mianowicie August III Sas.
3. Kopiejki z Władysławem Wazą – czyli Polak carem Rosji
Polski królewicz, będący synem Zygmunta III Wazy zasiadł na moskiewskim tronie po bitwie pod Kłuszynem. Kiedy objął władanie nad Rosją, w mennicy w Moskwie zaczęto wybijać monety z wizerunkiem nowego władcy i czyniono to od 1610 do 1612 roku.
4. Ga-den Thangka – srebrna moneta z Tybetu
Wyjątkowo estetyczna moneta pochodząca z terenów zamieszkiwanych przez Dalaj Lamę. Jej nazwa nawiązuje do pałacu, w którym przebywał – „Ga-den”. Monety te wybijane były na przełomie XIX i XX wieku i odznaczają się niebywałym wzornictwem związanym z religią buddyjską.
5. Monety Augusta III – ostatniego władcy z dynastii Wettinów na tronie Polski
Władca, który zasiadł na tronie w wyniku elekcji. Historia objęcia panowania jest burzliwa, ponieważ wcześniej tytuł króla przysługiwał Stanisławowi Leszczyńskiemu. August III wraz z wojskami rosyjskimi i saskimi zmusili nowo koronowanego króla do opuszczenia kraju. Monety upamiętniające króla Augusta III były bite głównie w Saksonii.