Większa dostępność technologii wcześniej zarezerwowanych dla profesjonalistów sprawia, że coraz chętniej wyposażamy nasze domy w monitoring. Jeśli Ty również rozważasz instalację kamer monitoringu, dowiedz się na co zwrócić uwagę przed zakupem i instalacją.
Jakie funkcje ma spełniać domowy monitoring
Poszukiwania kamer i innych urządzeń wchodzących w skład systemu wizyjnego warto rozpocząć od odpowiedzi na pytanie, czego właściwie od niego oczekujemy. Czy ma być to tylko jedna kamera, czy może zestaw kamer? A także określić, czy szukamy kamery zewnętrznej do monitorowania tego, co dzieje się na posesji wokół domu, czy może jednak kamery wewnętrznej.
Ważne są ponadto parametry: rozdzielczość obrazu, funkcje rozjaśniające obraz w warunkach złego oświetlenia, obudowa odporna na działanie warunków atmosferycznych itd. Jeśli nakreślimy wstępnie, jakiego systemu potrzebujemy, wybór samych kamer monitoringu (które są różne) będzie dużo łatwiejszy.
Kamery analogowe czy IP?
Na rynku dostępne są dwa typy systemów monitoringu. Pierwsze, analogowy, jest tańszy i łatwiejszy w instalacji oraz konfiguracji. Jego minusem jest brak bezprzewodowej łączności, co z kolei charakteryzuje tak zwane kamery sieciowe IP. Kamery IP umożliwiają podłączenie do sieci niezliczonej ilości urządzeń. Dokładnie oznacza to, iż system monitoringu możemy zintegrować np. z systemem kontroli dostępu czy alarmem. Monitoring IP umożliwia także zdalne sterowanie i generalnie daje obraz o dużo wyższej rozdzielczości. Jego minusem jest wysoka cena urządzeń oraz konieczność profesjonalnej i dodatkowo płatnej instalacji. Pamiętaj też, aby przeglądając oferty poszczególnych sprzedawców zwracać uwagę na opisy techniczne i parametry urządzeń takich jak kamery monitoringu, rejestratory, przewody itd. Ze swojej stropny możemy polecić kamery obrotowe ip.
Rozdzielczość obrazu i zapis nagrań
Jakość dostarczanego obrazu oraz urządzenia do rejestrowania nagrań to jedne z najważniejszych aspektów technicznych podczas wyboru urządzeń system monitoringu do domu. Jeśli chodzi o obraz, to producenci oferują urządzenia dające obraz kolorowy lub czarno-biały. Pierwszy tym lepiej sprawdzi się w ciągu dnia, a szczególnie w sytuacjach zagrożenia. Na kolorowym obrazie lepiej widać szczegóły, które często decydują o identyfikacji sprawcy ewentualnego włamania. Z kolei kamera czarno-biała monochromatyczna jest lepiej przystosowana do oddawania szczegółów w nocy, w warunkach słabego oświetlenia. Trzeba także pamiętać, że obraz kolorowy zajmuje więcej miejsca na rejestratorze (dysku) niż czarno-biały oraz ma znacznie wyższe wymagania odnośnie przepustowości łącza. Kamery dające kolorowy obraz są też droższe.